2019-04-01

Jaką formę opodatkowania wybrać dla firmy?

Rozpoczęcie przygody z własnym biznesem wymaga podjęcia wielu decyzji. Jedną z nich jest z pewnością wybór formy opodatkowania. W poniższym poradniku przedstawiamy wady i zalety każdej z nich.

Jaką formę opodatkowania wybrać dla swojej firmy?

Zakładając działalność gospodarczą na terenie Polski, otrzymujemy możliwość wyboru jednej z czterech form opodatkowania: na zasadach ogólnych, poda-tek liniowy, ryczałt lub kartę podatkową. Każda z nich posiada swoje wady i zalety, co oznacza, że wybór konkretnej powinien zostać poprzedzony dokładną analizą wszystkich plusów i minusów.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Ta forma opodatkowania działalności gospodarczej jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych przez polskie firmy. W jej przypadku wysokość podatku dochodowego wynosi 18% przychodów, a po przekroczeniu w danym roku rozliczeniowym kwoty granicznej (wynoszącej obecnie 85 528 zł), nadwyżka zostaje opodatkowana stawką 32%.

Zaletą tej formy opodatkowania jest m.in. możliwość zmniejszania przychodów poprzez odejmowanie od nich kosztów firmowych oraz kwoty wolnej od podatku, dzięki czemu możemy odraczać moment wejścia w wyższy próg podatkowy. Dodatkowo przy tej formie jesteśmy w stanie korzystać z różnego rodzaju ulg i kredytów podatkowych, a także mamy możliwość wspólnego rozliczania z mężem/żoną. Minusem opodatkowania na zasadach ogólnych jest konieczność prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów, a także ewidencji środków trwałych, wartości niematerialnych, prawnych oraz wyposażenia. Jesteśmy też zmuszeni do składania deklaracji oraz zeznań podatkowych.

Podatek liniowy

W przypadku podatku liniowego, jego stawka zawsze wynosi 19% bez względu na faktyczną wysokość przychodów firmy. Jest to więc naturalny kolejny etap w rozwoju biznesu rozliczającego się na zasadach ogólnych. Gdy roczne przy-chody osiągają odpowiedni pułap, wielu przedsiębiorców decyduje się na zmianę formy opodatkowania właśnie na podatek liniowy. Dzięki temu przy zwiększaniu przychodów nie przechodzą do kolejnych progów podatkowych... co w sumie jest jedynym plusem.

Przy podatku liniowym nadal zmuszeni jesteśmy prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów, a także wspomnianą wcześniej ewidencję. Naszym obowiązkiem jest również składanie zeznań i deklaracji. Dodatkowo tracimy prawo do odliczenia kwoty wolnej od podatku, nie możemy korzystać z ulg oraz kredytów podatkowych. Nie możemy też rozliczać się wraz z współmałżonkiem.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Z tej formy opodatkowania skorzystać mogą nieliczni, m.in. właściciele aptek, lombardów, firm oferujących usługi edukacyjne, detektywistyczne, ochroniarskie, pośrednicy finansowi czy osoby handlujące częściami i akcesoriami samo-chodowymi. Jednak, skorzystać z tej formy opodatkowania musimy spełniać jeden dodatkowy warunek: dochód w poprzednim roku rozliczeniowym osiągnięty z tytułu prowadzenia działalności nie może być wyższy niż równowartość 250 000 euro. Wtedy będziemy w stanie rozliczać podatek dochodowy wynoszący (w zależności od branży, w jakiej działamy) od 3 do maksymalnie 20% przychodów.

W przypadku ryczałtu nie mamy obowiązku prowadzenia ksiąg podatkowych i jesteśmy w stanie korzystać z oferowanych przez przepisy ulg oraz kredytów podatkowych. Dodatkowo przy niektórych działalnościach możemy rozliczać podatek dochodowy w oparciu o naprawdę niskie stawki ryczałtu.

Niestety, w przypadku tej formy opodatkowania nie możemy wrzucać w kosz-ty żadnych zakupów firmowych, nie mamy również możliwości rozliczania się ze współmałżonkiem. Naszym obowiązkiem jest też prowadzenie ewidencji przychodów, a także ewidencji wyposażenia, środków trwałych oraz wartości prawnych i niematerialnych. Przepisy zobowiązują nas dodatkowo do przechowywania wszystkich dowodów zakupu, a z końcem każdego roku kalendarzowego naszym zadaniem jest przeprowadzenie remanentu posiadanych materiałów oraz towarów handlowych.

Karta podatkowa

Ostatnią z czterech form opodatkowania polskich firm jest karta podatkowa. W jej przypadku stawkę podatku, jaką będziemy musieli płacić, określa Naczelnik Urzędu Skarbowego na podstawie takich danych jak m.in. rodzaj wykonywanej przez nas działalności, ilość pracowników, nasz wiek itp.

Zaletą karty podatkowej jest jednolita stawka podatkowa bez względu na wysokość przychodów, a także brak konieczności prowadzenia KPiR oraz składania zeznań i deklaracji podatkowych.

Jeśli chodzi o minusy – w przypadku karty podatkowej nie jesteśmy w stanie odliczać kosztów uzyskania przychodów (z wyjątkiem składki na ubezpieczenie zdrowotne), nie możemy rozliczać się ze współmałżonkiem oraz nie mamy prawa do otrzymania kredytu podatkowego. Dodatkowo, jednym z największych negatywnych punktów tej formy jest fakt, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć wysokości stawki ustalonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego. Jednakże w momencie, w którym to nastąpi, mamy możliwość w terminie do 14 dni zrezygnować z karty podatkowej i wybrać dowolną inną formę opodatkowania.

Kiedy można zmienić formę opodatkowania?

Wybór jednej formy opodatkowania nie oznacza, że będziemy musieli korzy-stać z niej przez cały czas prowadzenia firmy. Przepisy określają, że jej pierwszego wyboru możemy dokonać zarówno na formularzu CEIDG-1 w momencie zakładania działalności, jak i później, gdy pojawią się pierwsze przychody.

Zmianę formy opodatkowania możemy przeprowadzić raz w roku, składając do Urzędu Skarbowego zawiadomienie o wyborze nowego sposobu rozliczania najpóźniej do dnia 20 stycznia.

Dzięki temu w sytuacji, gdybyśmy podjęli złą decyzję na początku naszej drogi biznesowej, jesteśmy w stanie naprawić swój błąd od razu po zamknięciu roku podatkowego i kontynuować prowadzenie firmy w oparciu o nowy sposób rozliczania podatku dochodowego.