2018-05-21

Księgowych czeka obszerna nowelizacja ustaw podatkowych

Rozszerzenie ulgi podatkowej dla twórców o kolejne zawody twórcze, zmianę zasad zaliczania w koszty podatkowe odpisów amortyzacyjnych od nabytych - w drodze spadku lub darowizny - środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, gdy ich nabycie było zwolnione z podatku od spadków i darowizn oraz zwiększenie zakresu podatku od dochodów z nieruchomości przewiduje uchwalona właśnie przez Sejm obszerna nowelizacja ustaw podatkowych.

Pracownicy służb finansowo księgowych zmierzyć się będą musieli z kolejną nowelizacją kilku ustaw. Przewiduje ona szereg zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) oraz ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Uchwalona właśnie przez Sejm obszerna nowelizacja ustaw podatkowych zakłada m.in., rozszerzenie ulgi podatkowej dla twórców o kolejne zawody twórcze oraz zwiększenie zakresu podatku od dochodów z nieruchomości. Ponadto wszystkie wygrane na automatach będą zwolnione z PIT.

Konferencja

W zakresie 50 proc. kosztów uzyskania przychodów zmiany przewidują, że przepisy te obejmą także: inżynierię budowlaną, tłumaczenia, gry komputerowe oraz działalność naukową i pracę dydaktyczną prowadzoną na uczelni. Ministerstwo Finansów zapewniło, że po wejściu w życie nowelizacji zostaną wydane stosowne wyjaśnienia w zakresie skorzystania z 50 proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców, tak aby nie mieli oni wątpliwości, czy mogą stosować 50 proc. stawkę kosztów uzyskania przychodów. Jednocześnie w toku prac sejmowych resort podkreślał, że budzące wątpliwości grafiki komputerowe mogą już teraz korzystać z preferencyjnych, 50-proc. kosztów uzyskania przychodów i są traktowane jako sztuki plastyczne.

Nowelizacja przewiduje szereg zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) oraz ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i dotyczy przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2018 r. W myśl zmienionych przepisów, wygrane w grach na automatach, grach w karty, grach w kości i grach cylindrycznych będą zwolnione z podatku PIT.

To co dla służb finansowo-księgowych jest bardzo ważne, to fakt, że nowelizacja przewiduje zmianę zasad zaliczania w koszty podatkowe odpisów amortyzacyjnych od nabytych - w drodze spadku lub darowizny - środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, gdy ich nabycie było zwolnione z podatku od spadków i darowizn. Regulacje te obejmą podatników osiągających przychody z działalności gospodarczej oraz innych źródeł, np. z najmu i stanowią w zasadzie powrót do zasad obowiązujących przed 1 stycznia 2018 roku.

Rząd wyszedł naprzeciw postulatom zwłaszcza firm rodzinnych. Znowelizowane przepisy przewidują, że obdarowany nie będzie określał na nowo wartości początkowej np. środków trwałych na dzień nabycia, ale przyjmie je w wartości określonej przez darczyńcę. Zdaniem resortu finansów rozwiązanie to umożliwi następcom prawnym dalsze i niezakłócone działanie firm rodzinnych (chodzi o zaliczanie do kosztów podatkowych wskazanych odpisów amortyzacyjnych, np. samochodów firmowych, licencji, patentów, znaków towarowych).

Doprecyzowane zostały także przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) dotyczące wnoszenia wkładów do spółek kapitałowych i spółdzielni. Obecnie nie będzie już wątpliwości, że nie obejmują one wnoszenia do takich podmiotów wkładów pieniężnych.. Czynność ta ma być neutralna podatkowo.

W nowelizacji wprowadzono też zmiany w podatku od nieruchomości handlowych - tzw. minimalnym podatku dochodowym dla właścicieli nieruchomości komercyjnych o wartości przekraczającej 10 mln zł ( m.in. o biura, centra handlowe i domy towarowe). Rozszerzono katalog nieruchomości objętych tym podatkiem na wszystkie nieruchomości podatnika. Ministerstwo Finansów argumentuje, że zapobiegnie to sytuacji, że dzieląc nieruchomości pod kątem różnych celów podmiot mógł unikać podatku. Nowelizacja zakłada też zwolnienie od podatku dochodowego przychodów z tytułu umorzenia zadłużenia związanego z zaciągniętym kredytem mieszkaniowym tzw. starego portfela. Chodzi o zwolnienie dokonane na podstawie ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych.

Znowelizowane przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Z uwagi na to, iż są one korzystne dla podatników, będzie je można stosować z mocą wsteczną, tj. do dochodów uzyskanych (co do zasady) od 1 stycznia 2018 r. Wyjątek dotyczy opodatkowania dochodów z hazardu. Przepisy je regulujące będą obowiązywać od dnia wejścia ustawy w życie.

Wiesława Moczydłowska