2018-03-09

Własna działalność rachunkowa – jak się do tego zabrać?

Własna działalność rachunkowa to marzenie wielu absolwentów szkół ekonomicznych. Często praca na etacie nie jest wystarczająco satysfakcjonująca i myśl o własnej firmie zaczyna być bardzo kusząca. Jak założyć swoje biuro rachunkowe? O czym należy pamiętać i co warto wiedzieć?

Własna działalność rachunkowa

Zakładając własną działalność, należy oczywiście spełnić formalności jakie są wymagane przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Mamy tu na myśli wpisy do CEIDG.

Formularz CEIDG zawiera wszystkie niezbędne do rozpoczęcia działalności pozycje, takie jak zgłoszenie do Urzędu Skarbowego, wniosek o wydanie numeru REGON, a także zgłoszenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oczywiście poza jednoosobową działalnością gospodarczą można zdecydować się na inne formy prawne, takie jak Spółka Cywilna czy Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Nad wyborem ostatecznej formy prawnej warto się dobrze zastanowić i wybrać najkorzystniejszą dla siebie.

Polisa OC i inne formalności

Działalność rachunkowa musi być ubezpieczona – polisa OC – ze względu na możliwe szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością. Od sierpnia 2014 roku po wejściu w życie nowych przepisów, biura rachunkowe nie mają już możliwości zwolnienia z podatku VAT ze względu na wysokość obrotów nieprzekraczającą 200 tysięcy złotych i są zobligowane do płacenia tegoż podatku. Natomiast jeżeli świadczone są jedynie usługi księgowe, a mamy tu na myśli prowadzenie ksiąg podatkowych i rozliczanie formularzy PIT, można skorzystać ze zwolnienia ze względu na wielkość obrotów.

Kolejnym obowiązkiem jest posiadanie kasy fiskalnej. Bowiem czynności wykonywane w rachunkowości podlegają doradztwu podatkowemu, które jest objęte obowiązkiem fiskalizacji. Od 2014 roku nie ma już obowiązku odbywania egzaminów Państwowych i zdobywania Certyfikatu Ministerstwa Finansów.

Lokalizacja biura i wyposażenie

Otwierając własną działalność rachunkową, należy pamiętać, że o ile można wykonywać obowiązki we własnym mieszkaniu, to nie będzie to postrzegane w pozytywnym świetle. Należy zastanowić się nad wynajęciem lokalu do tego typu działalności, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Planując własna działalność rachunkową, pamiętać należy też o odpowiednim oprogramowaniu komputerowym do rachunkowości i niezbędnym sprzęcie biurowym.

Promocja biura

Kluczowe przy stworzeniu swojego biura będzie oczywiście pozyskanie klientów. Najczęściej biura rachunkowe pozyskują klientów dzięki rekomendacją zadowolonych kontrahentów. Warto zadbać również o właściwe spozycjonowanie swojego nowego biura – stworzenie własnej strony internetowej zawierającej między innymi zakres usług czy właśnie referencje od zadowolonych klientów. Jeśli nie mamy jeszcze klientó w warto zadbać o inne metody poświadczenia naszych kwalifikacji – przebyte szkolenia czy np. zaświadczenie o udziale w ogólnopolskim konkursie :)

Podsumowując

Własna działalność rachunkowa jest oczywiście z punktu widzenia przedsiębiorcy wymarzoną pracą; warto jednak dokładnie zastanowić się przed złożeniem wniosku do CEIDG i wszystko przeanalizować. Własna działalność rachunkowa nie jest łatwym kawałkiem chleba, choćby ze względu na ciągle zmieniające się interpretacje przepisów, które wiążą się z różnego rodzaju szkoleniami, sezonowości tego zawodu – płynność finansowa w niektórych miesiącach jest zagrożona – lecz jeśli naprawdę marzy się o własnym biurze rachunkowym, spełnienie formalności nie stanowi problemu i towarzyszy odwaga w starciu z możliwymi niepowodzeniami, życzymy wszystkiego najlepszego i powodzenia!

Wkrótce specjalnie dla naszych Czytelników przygotujemy szczegółowy poradnik, jak założyć własną działalność rachunkową omawiając krok po kroku wszystkie formy prawne i ich wady i zalety, a także kilka ciekawostek i komentarzy osób, które już prowadzą swoje biura rachunkowe.