2017-06-02

Księgowi po maratonie

Ponad czterystu księgowych wzięło udział w cyklu konferencji „Maraton ze zmianami w przepisach”, organizowanym przez portal Księgowi Przyszłości. Uczestnicy wydarzeń mogli dowiedzieć się miedzy innymi o projekcie wprowadzenia split payment czy rozporządzeniu o ochronie danych osobowych.

W ciągu kilka lat swojej działalności portal Księgowi Przyszłości brał udział w organizacji licznych projektów skierowanych do księgowych m.in. ogólnopolskiego drużynowego konkursu z wiedzy o rachunkowości czy debaty na temat wpływu deregulacji na zawód księgowego. W tym roku redakcja była odpowiedzialna za organizację cyklu konferencji edukacyjnych. Konferencje odbyły się w województwach podlaskim, zachodniopomorskim, świętokrzyskim i lubelskim. Ponad 200 widzów obserwowało również transmisję online z jednej z konferencji.

Najważniejszym zagadnieniem poruszanym w czasie spotkań były wprowadzone i planowane zmiany w przepisach prawa podatkowego i gospodarczego oraz ich wpływ na stabilność funkcjonowania przedsiębiorstw. „Globalna tendencja jest taka, że zmiany podatkowe w poszczególnych Państwach będą tak organizowane aby zapewnić odpowiednią płynność finansową systemów podatkowych. Cześć zmian, które czeka nas w najbliższym czasie wynika z ustaw lokalnych, część inicjowana jest na poziomie Unii Europejskiej”. Mówił Daniel Depa z firmy Soneta sp. z o.o., otwierając swój wykład w czasie konferencji w Kielcach.

W czasie całego cyklu szeroko omawiane były m.in. zmiany w prawie wynikające z uszczelniania systemu rozliczeń VAT - sankcje i rejestry VAT czy projekt wdrożenia modelu podzielnej płatności (split payment). Duże zainteresowanie wśród księgowych wzbudził również temat Rozporządzenia o ochronie danych osobowych, z którym już od maja 2018 roku będą musieli zmierzyć się przedsiębiorcy.

Patronami cyklu Maraton ze zmianami w przepisach była firma Soneta sp. z o.o., producent oprogramowania do zarządzania i księgowości enova365 oraz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Patronat merytoryczny nad wydarzeniami objęły magazyny Rachunkowość i Świat Księgowych oraz portal finansowo – księgowy i karierawfinansach.pl.