2017-11-09

Zmiany w podatkach. Ustawa o STIR

26 września br. Rada Ministrów przyjęła projekt w sprawie przeciwdziałania wyłudzeniom skarbowym. Jeśli ustawa wejdzie w życie, szef KAS będzie mógł zablokować konto firmy na 72 godziny. A to nie jedyne proponowane zmiany.

Uszczelniania VAT ciąg dalszy

Najważniejszym celem realizowanym przez niniejszy projekt ustawy jest ograniczenie luki w podatku VAT spowodowanej wyłudzeniami. Projekt wprowadza system eliminujący z obrotu gospodarczego podstawione firmy oszukujące uczciwych przedsiębiorców i przez to wzmacnia bezpieczeństwo podatników VAT w obrocie gospodarczym. Przełoży się on na poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej dla wszystkich podatników poprzez przywrócenie uczciwej konkurencji na rynku – czytamy w uzasadnieniu.

Czym jest STIR

Zgodnie z treścią projektu STIR to System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej służący m.in. do pośredniczenia w przekazywaniu danych, informacji i żądań pomiędzy Szefem Krajowej Administracji Skarbowej a bankami oraz spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi.

W praktyce – jak zaznaczono w uzasadnieniu do projektu – STIR będzie wykorzystywany jako kanał przekazywania informacji, danych i żądań zarówno do Szefa KAS, jak i w kierunku odwrotnym. Chodzi tu między innymi o możliwość zablokowania rachunku firmy, co budzi chyba największe wątpliwości wśród przedsiębiorców. Co prawda projekt przewiduje środki zaskarżenia dające realne możliwości szybkiego uchylenia blokady w razie stwierdzenia jej niezgodności z prawem, niemniej jednak uniemożliwienie dysponowania i korzystania ze środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku może być katastrofalne w skutkach.

Firmy są na nie

Projekt nie spotkał się z akceptacją przedsiębiorców. Jak informuje w swoim stanowisku Konfederacja Lewiatan, sprzeczne z zasadą zaufania do państwa jest nadanie szefowi KAS uprawnienia do automatycznego blokowania rachunku bankowego przedsiębiorcy na okres 72 godzin z możliwością wydłużenia do 3 miesięcy. Może to dotknąć nawet te podmioty, które są tylko współwłaścicielem blokowanego rachunku. Regulacja ta jest wadliwa z powodu daleko idącej uznaniowości, która w swej istocie będzie przyczynkiem wielu ludzkich dramatów. Na początku października projekt został skierowany do Sejmu.

Podstawa prawna: Projekt ustawy o zmianie ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywania sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych.

Źródła / odesłania: tvn24bis.pl, projekt ustawy