2017-11-15

Zmiany w VAT. Kasy fiskalne on-line

Kolejny rządowy projekt ujrzał niedawno światło dzienne. Oprócz innych zmian w VAT, przedsiębiorców czeka teraz rewolucja w systemie kas rejestrujących.

Uszczelniania VAT ciąg dalszy

Nie trzeba mieć odpowiedniego wykształcenia, aby wiedzieć, że podatek od towarów i usług jest najważniejszym źródłem dochodów budżetu państwa. Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, jednym z instrumentów umożliwiających kontrolę prawidłowości rozliczeń w podatku VAT stanowi obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Bazując m.in. na doświadczeniach innych krajów resort uznał, że konieczne są zmiany, jednak sama modernizacja istniejącego systemu kas rejestrujących nie jest jedyną motywacją Ministerstwa Finansów. Omawiany projekt wprowadza również zasadę, że podatnik będzie mógł otrzymać fakturę tylko wtedy, gdy na paragonie będzie jego NIP.

Centralne Repozytorium Kas

Zgodnie z założeniami obecne kasy fiskalne będą systematycznie zastępowane takimi, które z automatu i bezpośrednio będą przesyłać informacje do centralnego systemu informatycznego (Centralne Repozytorium Kas), prowadzonego przez Szefa KAS. Przesyłane będą informacje o każdej transakcji zaewidencjonowanej na kasie rejestrującej, ze szczegółami pozwalającymi na ustalenie wysokości obrotu i kwot podatku należnego, stawki VAT, rodzaju towaru/usługi, a także czasu i miejsca instalacji kasy. Co przy tym niezmiernie istotne, przesyłane informacje będą w pełni zanonimizowane, jeżeli chodzi o dane nabywcy. Informacje z kas rejestrujących będą stanowiły w praktyce elektroniczny obraz paragonów, na których nie podaje się żadnych informacji dotyczących konsumenta, oprócz numeru identyfikacji podatkowej (NIP) nabywcy, w przypadku, gdy nabywca poda ten numer w trakcie dokonywania transakcji – wynika z uzasadnienia.

Dodaje się ust. 4

To właśnie rozszerzony art. 106b ustawy o VAT zawiera zapis, który zakłada ukrócenie powszechnego procederu polegającego na wystawianiu faktur do paragonów fiskalnych, które nie zostały wystawione dla nabywcy żądającego faktury.

W tym celu, jeżeli podatnik będzie chciał otrzymać fakturę do paragonu, który posiada, to sprzedawca wystawi mu taką fakturę tylko w tej sytuacji, kiedy na paragonie będzie wpisany numer NIP nabywcy. Oznaczać to będzie koniec nielegalnej wymiany paragonów na faktury.

Obecnie projekt jest w fazie opiniowania.

Podstawa prawna: Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach.

Źródła / odesłania: Rzeczpospolita, projekt ustawy