2017-11-06

Czas rejestracji VAT

Czas trwania procedury weryfikacji danych podanych w zgłoszeniu VAT-R zależy w głównej mierze od rzetelności informacji zawartych w tym zgłoszeniu – wynika z odpowiedzi MF na interpelację nr 14966.

Resort nie przewiduje zmian

W interpelacji nr 14966 z dnia 28 sierpnia 2017 r. poseł Jakub Kulesza zwrócił uwagę na przedłużające się rejestracje podatników VAT. W odpowiedzi na pytanie dotyczące ewentualnych zmian w przepisach, wiceminister Paweł Cybulski wyjaśnił, że wprowadzenie ustawowego, maksymalnego terminu oczekiwania na rejestrację VAT nie jest planowane przez resort. W konsekwencji podatnicy zdani są wyłącznie na dobrą wolę naczelnika urzędu skarbowego.

Ustawa o VAT

Wiceminister Cybulski zwrócił ponadto uwagę, że w celu usprawnienia procesu rejestracyjnego znowelizowano ustawę o VAT. Nowe przepisy w tym zakresie weszły w życie z dniem 1 stycznia 2017 r., a zostały wprowadzone do systemu prawnego ustawą z dnia 1 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

To jednak nie rozwiązało problemu. Zgodnie bowiem z art. 96 ust. 4 naczelnik urzędu skarbowego po weryfikacji danych podanych w zgłoszeniu rejestracyjnym rejestruje podatnika i na wniosek podatnika potwierdza to zarejestrowanie.

Wiarygodność informacji

Ustawa nie precyzuje zatem w jakim czasie fiskus powinien podatnika zarejestrować. Resort przekonuje przy tym, że czas trwania procedury weryfikacji danych podanych w zgłoszeniu VAT-R zależy w głównej mierze od rzetelności informacji zawartych w tym zgłoszeniu. W przypadkach, gdy dane wynikające z dokumentu nie będą budziły wątpliwości to proces rejestracji będzie krótszy.

Co więcej, wiceminister Cybulski podkreślił także, że zasadniczy wpływ na proces rejestracji ma sama postawa podatnika. Chodzi o to, że dla skrócenia procesu weryfikacji danych niezbędne jest utrzymywanie kontaktu z organem podatkowym i szybkie przekazywanie niezbędnych informacji.

Wszystko to, jak wyrażono w odpowiedzi na interpelację, ma na celu wyeliminowanie przypadków, w których dla celów VAT rejestrować się będą podmioty, których działania nie są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT, lecz są nastawione m.in. na wyłudzenia zwrotu podatku.

Źródła / odesłania: interpelacja 14966, Rzeczpospolita