2017-10-30

Czym jest refakturowanie i jak się je rozlicza?

Refakturowanie jest przeniesieniem kosztów zakupu produktu/usługi przez jedną firmę na firmę, która faktycznie ma zamiar z nich korzystać. Jak to wygląda w praktyce?

Refakturowanie w definicji - czy można naliczyć marżę?

Refakturowanie następuje wtedy, gdy np. podmiot B nabywa u podmiotu A jakiś produkt lub usługę, a następnie sprzedaje go podmiotowi C (co można rozrysować prostym schematem A -> B -> C). Takie działanie ma swoje umocowanie w prawie - mówi o nim dokładnie art. 8 ust. 2a ustawy o VAT. Jako, że podmiot B jest w tym przypadku pośrednikiem, warto wiedzieć, że w przypadku refakturowania nie może on naliczyć podmiotowi C żadnej marży - ceny na fakturze otrzymanej od A, jak i wystawionej dla C muszą być w tym przypadku identyczne.

Refakturowanie a podatki

Refakturowanie wymusza na przedsiębiorcy dokładne zastanowienie się, w którym momencie transakcji i dla kogo następuje obowiązek podatkowy związany z VAT. Jest to o tyle ważne, że w przytoczonym powyżej artykule sprawa ta nie została jasno wyjaśniona.

Większość interpretacji podatkowych pokazuje, że za datę powstania obowiązku podatkowego w wypadku refakturowania uznawana jest data wystawienia refaktury. Również w przypadku PIT, kwestia odpowiedniego rozliczenia podatków nie została w ustawie przedstawiona w sposób jasny. Dlatego też podczas refakturowania towarów lub usług należy posiłkować się ogólnymi zasadami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przepisy zawarte w ustawie mówią, że faktyczny przychód powstaje w chwili wykonania usługi w całości lub w jej części nie później niż w dniu wystawienia faktury (ewentualnie otrzymania należności). Z tego powodu za dzień powstania przychodu określa się dzień wystawienia refaktury, chyba, że obie strony transakcji porozumiały się, że dana usługa podlega rozliczaniu w okresach rozliczeniowych. W takiej sytuacji datą powstania przychodu staje się ostatni dzień takiego okresu. W tym szczególnym przypadku warto również pamiętać, że okresy rozliczeniowe nie powinny być dłuższe niż 1 rok.