2016-09-06

Zasady bezpieczeństwa dla pracownika pracującego przy komputerze

Przepisy BHP zmuszają pracodawców do zapewnienia pracownikom bezpiecznych i godnych warunków pracy. Również tej wykonywanej przy komputerze.

O czym należy pamiętać przygotowując stanowisko do pracy przy komputerze?

Pracownik wykonujący swoją pracę za pomocą komputera podlega przepisom, które regulowane są rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 roku. Zgodnie z jego brzmieniem szczególnej ochronie podlega każdy, kto przynajmniej przez połowę dziennego wymiaru pracy wykonuje swoją pracę przed ekranem.

Przygotowując stanowisko pracy szczególny nacisk należy położyć na ergonomię, czyli zapewnić pracownikowi biurko o odpowiednich wymiarach, pozwalających na ustawienie sprzętów w bezpiecznej odległości (dla monitora wynosi ona 40-75 cm w zależności od jego przekątnej) i zapewniające niezbędny komfort pracy, tj. posiadające wysokość blatu dostosowaną do zachowania najwygodniejszej pozycji, oraz odpowiednią ilość miejsca na nogi. Każdy z pracowników musi mieć również prawo do 2 metrów kwadratowych przestrzeni podłogi przy biurku.

Sam monitor powinien wyświetlać wyraźny ekran, bez odbić słonecznych, co wymaga zakupienia odpowiednich filtrów, lub wyboru monitorów z matową matrycą. Wszystkie niezbędne narzędzia pracy muszą znajdować się w zasięgu, aby ich obsługa nie wymuszała przyjmowania szkodliwych i niewygodnych pozycji.

Nie tylko przygotowanie biurka jest ważne, również dobór odpowiedniego krzesła ma duże znaczenie i jest regulowany przepisami. Powinno posiadać możliwość obrotu o 360 stopni na pięciopodporowej podstawie wyposażonej w kółka, oraz podłokietniki do podparcia. Same wymiary fotela powinny zapewniać zachowanie swobody ruchów, a wyprofilowane oparcie mieć możliwość regulacji kąta pochylenia.

Przerwy w czasie pracy przy komputerze

Pracownik wykonujący swoją pracę przy komputerze ma prawo do przerw wynikających z takiego charakteru wykonywanych obowiązków. Zgodnie z zasadami co godzinę może poświęcić 5 minut na odejście od stanowiska, rozprostowanie się i zapewnienie oczom chwili odpoczynku od migoczącego obrazu. Przerwa ta jest wliczana w czas pracy i nie może mieć wpływu na zmniejszenie wynagrodzenia.