2016-08-19

Co zrobić z niewykorzystanym urlopem wypoczynkowym?

Zgodnie z prawem, każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę przysługuje w roku 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Co się dzieje, jeśli nie jest on w stanie wykorzystać wszystkich przysługujących mu dni wolnych od pracy?

Zaległy urlop

Niewykorzystane dni przysługującego pracownikowi urlopu przechodzą na kolejny rok i zgodnie z przepisami, na ich wykorzystanie ma on czas do 30 września kolejnego roku. Czyli, jeśli np. w 2016 roku nie wykorzysta wszystkich 20 lub 26 przysługujących mu dni wolnych od pracy, będzie zmuszony odebrać je do końca września 2017 roku, a dopiero po opróżnieniu poprzedniej puli, naliczony zostanie urlop należny za rok 2017.

Ekwiwalent za urlop przy rozwiązaniu umowy o pracę

W przypadku, gdy pracownik rozwiązuje umowę o pracę z pracodawcą (lub gdy umowa podpisana na określony okres samoistnie wygasa), pracodawca jest zobowiązany do wypłacenia ekwiwalentu za pozostałe dni urlopowe w roku rozwiązania umowy, ale tylko w przypadku, gdy nie mamy możliwości wykorzystania przez pracownika reszty przysługującego mu urlopu do dnia zakończenia stosunku pracy. Ekwiwalent należy wypłacić pracownikowi najpóźniej w jego ostatnim dniu jego zatrudnienia, a niedotrzymanie tego warunku może grozić ustawową grzywną w wysokości od 1000 do nawet 30 000 zł.

Jak obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop? W tym celu należy wykorzystać rozporządzenie urlopowe Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 roku w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop, gdzie zawarto szczegółowe informacje nt. powyższych działań.

Czy można przenieść niewykorzystany urlop na nowe stanowisko pracy?

Niestety, jeśli chodzi o przeniesienie niewykorzystanego urlopu do nowej firmy, polskie prawo nie przewiduje takiej możliwości. Jedynym rozwiązaniem w tym wypadku jest otrzymanie przez pracownika ekwiwalentu za niewykorzystane dni u starego pracodawcy, lub możliwość wykorzystania reszty urlopu przed wygaśnięciem lub rozwiązaniem umowy o pracę.