2016-06-20

Koszty uzyskania przychodów 50 % - kiedy możemy je zastosować?

Zryczałtowane koszty uzyskania przychodów na poziomie 50-ciu procent najczęściej kojarzone są z zawarciem umowy o dzieło. Jednakże, będąc wynikiem przeniesienia praw autorskich są one uprawnieniem, stosowanym bez względu na formę zatrudnienia. Kiedy i na jakich warunkach mogą skorzystać z nich pracownicy?

Prawa autorskie

Możliwość skorzystania z kosztów uzyskania przychodów na poziomie 50-ciu procent, mają pracownicy, którzy uzyskali przychód w związku z wykonaniem czynności będących przedmiotem praw autorskich lub pokrewnych. Zgodnie z art. 22 ust.9 pkt.3 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, większe koszty można zastosować w przypadku, gdy wykonawca umowy stworzy utwór, będący naturalnym rezultatem działalności twórczej lub gdy korzysta z praw autorskich, czy też zdecyduje się na ich przeniesienie. Zwiększone koszty należy obliczyć od przychodu, który został wcześniej pomniejszony o wszelkie odprowadzone przez podatnika składki. Aby mieć pewność, że przychód ten uprawnia do zastosowania preferencyjnej stawki kosztów, wykonaną przez pracownika czynność, bądź stworzony przez niego utwór należy skonfrontować z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jakie są źródła przychodów umożliwiających skorzystanie z 50-cio procentowych kosztów? Zgodnie z ustawą, przedmiot prawa autorskiego (utwór) stanowi każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnych charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, bez względy na jego wartość, przeznaczenie, czy też sposób wyrażenia. Prawem pokrewnym jest z kolei prawo do wykonań artystycznych, fonogramów, wideogramów, nagrań programów, pierwszych wydań, a także wydań naukowych i krytycznych.

Umowa o dzieło

Koszty uzyskania przychodów na poziomie 50-ciu procent najczęściej kojarzą się z wynikiem realizacji umowy o dzieło, która bezpośrednio związana jest z prawami autorskimi. Jej istotą jest bowiem wykonanie określonego w niej dzieła, czyli gotowego rezultatu jaki wykonawca ma obowiązek dostarczyć zamawiającemu. Dlatego też, w przypadku umowy o dzieło zawsze stosuje się wyższe koszty uzyskania przychodów.

Umowa zlecenie

Do skorzystania z preferencyjnej stawki kosztów uzyskania przychodów uprawnia również umowa zlecenie z prawami autorskimi. Jeśli jej przedmiotem będzie stworzenie utworu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować koszty na poziomie 50-ci procent.

Umowa o pracę

Co więcej, 50-cio procentowe koszty uzyskania przychodów możemy zastosować także w tradycyjnej umowie o pracę. Trzeba jednak pamiętać, aby część dotycząca honorarium, związana z prawami autorskimi, została wyodrębniona z całości kwoty wynagrodzenia. Oznacza to, że należy określić minimalne wynagrodzenie, które nie może wynosić mniej niż 1 850 zł brutto, a ponadto wskazać kwotę honorarium, stanowiącą pozostałą część wypłaty. Co ważne, koszty w wysokości 50 procent stosuje się wyłącznie do wyodrębnionej części umowy, związanej z przeniesieniem praw autorskich.

Kiedy jeszcze zastosujemy koszty w wysokości 50-ciu procent?

Oprócz każdemu kojarzonej z prawem autorskim umowy od dzieło, ale także umowy zlecenie, czy też o pracę, istnieje ponadto kilka innych rozwiązań dających nam możliwość zastosowania wyższych kosztów. W tym celu możemy posłużyć się jeszcze m.in. umową sprzedaży praw autorskich, czy też licencją.

Uwaga na limit!

Należy pamiętać, że 50-cio procentowe koszty uzyskania przychodów można zastosować tylko do pewnej kwoty. Limit ten ogranicza się do połowy kwoty pierwszego progu podatkowego, a w 2016 roku wynosi on 42 764 złote. Po jego przekroczeniu nie jest możliwe stosowanie kosztów na poziomie 50-ciu procent.

photo credit: black & white Glasses & Book - exhausting read via photopin (license)