2016-04-27

Czy płacenia składki zdrowotnej jest zawsze obowiązkowe?

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają obowiązek odprowadzania do ZUS trzech składek: na ubezpieczenie społeczne, na Fundusz Pracy oraz zdrowotnej. Podczas gdy, sposoby na obniżenie pierwszych dwóch nie budzą wątpliwości, mało przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że w niektórych przypadkach mogą oni również być zwolnieni z opłacania składki zdrowotnej.

Przedsiębiorca na emeryturze lub rencie

Osoba będąca na emeryturze lub pobierająca rentę może zdecydować się na podjęcie, bądź kontunuowanie działalności gospodarczej. W takim przypadku, nie ma ona obowiązku odprowadzania składki na ubezpieczenie społeczne, a po spełnieniu określonych kryteriów, również składki zdrowotnej. Aby było to możliwe, kwota otrzymywanego świadczenia (emerytury lub renty) nie może przekraczać wysokości minimalnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 1850 złotych brutto. Oprócz tego, dodatkowe przychody z prowadzonej przez emeryta lub rencistę działalności, nie mogą być wyższe niż 50 proc. najniższej miesięcznej emerytury (441,28 złotych), bądź podatek przez niego opłacany musi być rozliczany w formie karty podatkowej.

Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności

Po spełnieniu odpowiednich kryteriów, z opłacania składki zdrowotnej mogą zostać także zwolnione osoby niepełnosprawne. Jest to możliwe, w przypadku gdy przychody przedsiębiorcy z orzeczonym umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności nie przekraczają miesięcznie 50 proc. najniższej emerytury lub niepełnosprawny rozlicza swój podatek w formie karty podatkowej. Kwota otrzymywanego zasiłku bądź renty w tym przypadku nie ma znaczenia. Ze zwolnienia mogą także skorzystać osoby niepełnosprawne, które nie mają jeszcze ustalonego stopnia niepełnosprawności. Wystarczy do tego wyłącznie orzeczenie o niezdolności do pracy, wydane przez lekarza.

Podczas urlopu macierzyńskiego

Od 1 stycznia 2016 roku przedsiębiorcy, którzy przebywają na urlopie macierzyńskim są zwolnieniu z opłacania składki zdrowotnej w trakcie jego trwania. Warunkiem uprawniającym do korzystania ze zwolnienia jest pobieranie zasiłku macierzyńskiego w kwocie nieprzekraczającej wysokości świadczenia rodzicielskiego (1000 złotych). Na takich samych zasadach, z obowiązku odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne, są zwolnione osoby współpracujące przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

Wspólnicy wieloosobowej spółki kapitałowej

Obowiązkowemu ubezpieczeniu nie podlegają wspólnicy wieloosobowych spółek akcyjnych lub z ograniczoną odpowiedzialnością. Aby można było skorzystać ze zwolnienia, wspólników musi być przynajmniej dwóch. Jeden wspólnik, który posiada 100 proc. udziałów, podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu na takich samych zasadach jak osoba prowadząca działalność gospodarczą. Zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej a prawo do korzystania ze świadczeń publicznych Będąc na emeryturze lub rencie, posiadając orzeczenie o niepełnosprawności, czy przebywając na urlopie macierzyńskim, zwolnienie z opłacania składki zdrowotnej nie skutkuje utratą prawa do korzystania z publicznych świadczeń zdrowotnych. Inaczej jest w przypadku, gdy składki tej nie opłaca wspólnik wieloosobowej spółki kapitałowej. W tej sytuacji, nieopłacanie składek oznacza nieposiadanie prawa do ubezpieczenia.