2016-01-07

Od 1 stycznia 2016 roku wątpliwości rozstrzygane na korzyść podatnika

O tym, jak prawo coraz bardziej działa na korzyść podatnika, najlepiej mówią wprowadzane kolejno zmiany w ordynacji podatkowej. Wraz z 1 stycznia 2016 roku w życie weszła nowelizacja dotycząca rozstrzygania wątpliwości w kwestii interpretacji dotychczasowych przepisów.

Nowela ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 roku przewiduje bowiem wprowadzenie tzw. zasady in dubio pro tributario, czyli rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika. Zasada ta została zapisana w art. 2a.

Co to oznacza dla podatników?

Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika dotyczy jedynie wątpliwości związanych z interpretacją przepisów, a nie z sytuacją, w której podatnik się znajduje.

Umiejscowienie przepisu in dubio pro tributario w ogólnych przepisach ordynacji podatkowej oznacza, że zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika dotyczyć może nie tylko postępowania podatkowego.

Przez działanie „na korzyść podatnika” rozumie się najbardziej optymalne rozwiązanie sytuacji, w której ten się znajduje, spośród możliwych opcji na bazie istniejących przepisów prawa.

Zastosowanie nowych przepisów ordynacji przez organ podatkowy ma miejsce, gdy w konkretnej sytuacji natrafi on na wątpliwości dotyczące interpretacji przepisów. W takim przypadku zgodnie z nowymi zasadami powinien przyjąć znaczenie korzystniejsze dla podatnika.

W sytuacji, w której istnieje kilka korzystnych rozwiązań, organ podatkowy powinien wybrać takie, które jest najkorzystniejsze. Jeśli jednak wszystkie rozwiązania niosą ze sobą korzyść, ale każda dotyczy innego pola działania prawa podatkowego – podatnik ma prawo przedstawić swoje stanowisko dot. najlepszego, jego zdaniem, rozwiązania.

Ustalenie najbardziej korzystnego rozwiązania dla podatnika odbywa się jedynie na tle konkretnej sytuacji. Nie jest to działanie obiektywne, dlatego też organ podatkowy nie jest zobowiązany do zastosowania identycznej interpretacji przepisów w przypadku innego podatnika.

Podsumowanie

Nowelizacja ordynacji podatkowej poprzez wprowadzenie zasady działania na korzyść podatnika wprowadza szereg ułatwień w relacji podatnik-organ podatkowy. Wyjście naprzeciw potrzebom obywateli oraz ułatwienia zawarte w przepisach w dłuższej perspektywie sprawią, że wizyty w urzędach mogą być znacznie bardziej komfortowe.