2015-06-12

Rynek księgowości rok po deregulacji - raport

Uwolnienie zawodu księgowego nie spowodowało znacznego obniżenia kosztów usług, wynika z badania przeprowadzonego przez portal Księgowi Przyszłości. Analiza wyników pokazała, że ogólne nastroje i nastawienie wobec deregulacji wśród księgowych nie zmieniły się i są raczej negatywne.

Zdaniem księgowych deregulacja w żaden sposób nie zmieniła sytuacji na rynku, mimo to negatywnie ocenia ją ponad 50% badanych, a aż 78% chce przywrócenia wcześniejszych ograniczeń dostępu do zawodu. Idea deregulacji i świadomość wprowadzenia takiej ustawy w życie nie jest natomiast zbyt powszechna wśród przedsiębiorców. Co prawda 35% respondentów deklaruje znajomość ustawy i wiedzę o jej wdrożeniu, jednak kolejne 30% nie orientuje się w jej założeniach, natomiast 35% w ogóle nie słyszało o takiej zmianie.

Po przybliżeniu zagadnienia okazuje się, że przedsiębiorcy nie uznają deregulacji, jako zagrożenie dla swoich firm. – Nie ma obaw o psucie rynku. Nie nastąpiły żadne znaczące zmiany, czyli nie staniały dramatycznie usługi księgowe, ani nie nastąpiło też osłabienie ich jakości. Księgowi są dobrze przygotowani do wykonywania zawodu – wyniki skomentował Franciszek Wala, prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Dostęp do pełnej treści artykułu
tylko dla zalogowanych użytkowników.

Chcesz czytać dalej?