2015-04-24

Stażysta w firmie

Pracodawcy coraz częściej decydują się na przyjmowanie bezrobotnych na staż. Zatrudnienie stażysty niesie za sobą wiele korzyści. Osobie, będącej na stażu nie musimy wypłacać wynagrodzenia, a chcąc ją później zatrudnić, mamy pewność, że jest przez nas wyszkolona i przygotowana do pracy w naszym przedsiębiorstwie. Dlaczego warto zdecydować się na stażystę? Jakie kroki należy podjąć, aby przyjąć kogoś na staż?

Stażysta w świetle prawa Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20 kwietnia 2004 roku, staż oznacza nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Stażystą może być osoba bezrobotna, skierowana na staż przez Urząd Pracy. Długość stażu wynosi od 3 do 12 miesięcy i jest uzależniona od warunków jakie spełnia bezrobotny. Za pracę, stażyście płaci Starosta, wypłacając stażowe w wysokości 120 proc. zasiłku dla bezrobotnych.

Jak przyjąć na staż? Przedsiębiorca, chcąc zatrudnić stażystę, powinien udać się do Urzędu Pracy i złożyć wniosek, do którego należy dołączyć wszystkie dokumenty rejestrowe firmy oraz podać ilość zatrudnionych pracowników. Ponadto, firma nie może być w stanie likwidacji, a miejsce wykonywania stażu powinno obejmować rejon aktywności Powiatowego Urzędu Pracy. We wniosku można także wskazać konkretną osobę, którą chce się przyjąć na staż. Wniosek ten, jest rozpatrywany przez Komisję w przeciągu 30 dni. Staż odbywa się na podstawie umowy zawieranej między pracodawcą a starostą, w której należy uwzględnić takie kwestie, jak: czas trwania i program stażu, dane organizatora stażu oraz dane stażysty i jego opiekuna. Ilość stażystów nie może być większa niż liczba etatów w firmie. Na staż tę samą osobę można przyjąć kilkakrotnie, jednakże za każdym razem, stażysta musi pracować na innym stanowisku pracy.

Obowiązki pracodawcy Pracodawca musi przygotować stażyście odpowiednie miejsce pracy, zgodnie z wymogami BHP. Stażysta, jak każdy nowy pracownik, musi zostać przeszkolony oraz, jeśli jest taka konieczność, otrzymać odzież roboczą. Ponadto, na 30 przepracowanych dni, przysługują mu 2 dni urlopu. Co więcej, pracodawca musi wyznaczyć opiekuna stażu, który może zajmować się w jednym czasie maksymalnie trzema stażystami. Czas pracy stażysty nie może przekraczać 8 godzin w ciągu doby. Po zakończeniu stażu, pracodawca nie ma obowiązku zatrudnienia osoby, która odbyła u niego staż.

Dlaczego warto zatrudnić stażystę? Za wykonywanie stażu, bezrobotnemu płaci Powiatowy Urząd Pracy, a z pracodawcą nie łączy go żadna umowa, ani późniejsze zobowiązania. Dla firm, oznacza to wiele oszczędności, gdyż organizator stażu nie ponosi żadnych kosztów zatrudnienia stażysty. Ponadto, dzięki odbyciu stażu, osoba bezrobotna może zdobyć doświadczenie w wykonywaniu pracy, a także uzyskać niewielkie, ale stałe wynagrodzenie. Co więcej, taka osoba ma większe szanse na zatrudnienie w firmie, w której odbywała staż, a pracodawca zyskuje już przeszkolonego i sprawdzonego przez siebie nowego pracownika.