2015-02-24

Zwolnienia z VAT w 2015 roku

Limit upoważniający do zwolnienia z VAT, do końca 2015 roku, będzie wynosił 150 tysięcy złotych. Kto w 2015 roku będzie mógł skorzystać ze zwolnienia? Co, jeśli stracimy do niego prawo lub będziemy chcieli z niego dobrowolnie zrezygnować?

Decyzja Wspólnoty Europejskiej W grudniu 2012 roku, Unia Europejska podjęła decyzję o kwocie limitu, która zwalniać będzie od podatku VAT. Podatnik może skorzystać ze zwolnienia z płacenia podatku, jeżeli jego roczny dochód nie przekracza 30 tysięcy euro. Kwota limitu obliczana jest na podstawie kursu walutowego na dzień przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i wynosi 150 tysięcy złotych.

Rezygnacja ze zwolnienia Czasem, mimo przysługującego prawa do zwolnienia z opodatkowania, podatnicy decydują się zrezygnować z niepłacenia podatku. Rezygnacja ze zwolnienia z VAT opłaca się przedsiębiorcom, planującym duże inwestycje, które potem będą ich uprawniać do odliczenia naliczonego podatku, a także tym, którzy realizują sprzedaż towarów dla czynnych podatników VAT. Aby zrezygnować ze zwolnienia, należy zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego przed rozpoczęciem miesiąca, w którym nie chce się z niego skorzystać.

Jakie czynności są wyłączone ze zwolnienia z VAT? Prawa do zwolnienia z VAT nie mają podatnicy, sprzedający wyroby z metali szlachetnych, towary opodatkowanie akcyzą (wyłączając energię elektryczną, wyroby tytoniowe oraz samochody osobowe), poszczególne budynki i tereny budowlane, nowe środki transportu oraz usługi prawnicze, jubilerskie, a także niektóre usługi w zakresie doradztwa.

Gdy stracimy prawo do zwolnienia Co, gdy przekroczymy roczny limit obrotu, wynoszący 150 tysięcy złotych i stracimy prawo do zwolnienia z VAT? W tym przypadku, opodatkowaniu będzie podlegać ta czynność, która spowodowała przekroczenie limitu. Tracąc prawo do zwolnienia z opodatkowania, stajemy się czynnymi płatnikami VAT. Oznacza to, że od tej chwili przysługuje nam możliwość odliczenia podatku od zakupów, związanych z czynnościami, które są opodatkowane na zasadach ogólnych.

Jakie czekają nas zmiany i kto na nich skorzysta? Firmy świadczące usługi telekomunikacyjne, elektroniczne i nadawcze będą odprowadzać VAT w kraju ich konsumpcji. Zmiana ta okaże się korzystna dla tych przedsiębiorców, którzy świadczą usługi w krajach, gdzie podatek jest niższy niż w Polsce. Niestety, więcej płatników od tego roku musi korzystać z kasy fiskalnej. Obowiązkiem tym zostali objęci m.in. lekarze, dentyści, mechanicy samochodowi, fryzjerzy i kosmetyczki. Dla reszty podmiotów, które nie muszą obligatoryjnie stosować kasy, limit zwolnienia wynosi 20 tysięcy złotych.