2015-02-20

Rejestracja spółki jawnej i komandytowej przez Internet

Od 15 stycznia 2015 roku spółkę jawną oraz komandytową można zarejestrować przez Internet. Nowość ta wynika z nowelizacji ustawy Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta reguluje działalność spółek jawnych, komandytowych i z ograniczoną odpowiedzialnością.

Rejestracja spółki on-line Spółkę handlową można zarejestrować przez Internet, dzięki systemowi teleinformatycznemu, który jest prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W systemie tym, znajdują się odpowiednie wzory umów za pośrednictwem, których możliwa jest rejestracja on-line. Wcześniej, w taki sposób można było zarejestrować jedynie spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Przejdź do strony rejestracji.

Jeszcze więcej udogodnień Przepisy nowej ustawy, zezwalają ponadto na wprowadzanie zmian w umowach oraz rozwiązywanie spółek, także za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Co więcej, dzięki internetowej Platformie Usług Administracji Publicznej (e-PUAP), wniosek do KRS może zostać potwierdzony podpisem, zatwierdzonym przez profil zaufania tej platformy. Wcześniej, aby można było tego dokonać, trzeba było zastosować potwierdzony certyfikatem podpis elektroniczny. Przejdź do strony u-PUAP.

Koszty Rejestracji Nowa ustawa zmniejszyła także koszty, ponoszone przez przedsiębiorców za wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Rejestrując spółkę przez Internet, za pomocą wzorów dokumentów, udostępnionych przez resort sprawiedliwości, opłata za pierwszy wpis zostaje obniżona z 500 do 250 złotych, czyli aż o 50 procent. Jeśli chodzi o koszty wniosku o zmianę, wynoszą one już nie 250, a 200 złotych. Szacuje się, że rozwiązanie to pozwoli zaoszczędzić przedsiębiorcom nawet 1 milion złotych rocznie. Co więcej, zakładając spółkę przez Internet i korzystając z udostępnionych przez Ministerstwo Sprawiedliwości wzorów dokumentów, przedsiębiorcy nie będą musieli płacić taksy notarialnej. To dla spółek kolejna oszczędność, mogąca osiągać wartość nawet 10 tysięcy złotych.

To jeszcze nie koniec zmian Chociaż większość przepisów ustawy Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw weszła w życie 15 stycznia 2015 roku, to dalszych regulacji możemy spodziewać się w pierwszej połowie przyszłego roku. Regulacje, o których mowa, będą dotyczyć udostępniania wzorca umowy spółki i zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2016 roku.