2015-10-14

Kiedy konieczna jest aktualizacja danych w CEIDG?

Każdy przedsiębiorca, będący osobą fizyczną, aby mieć możliwość otworzenia własnego biznesu, musi złożyć bezpłatny wniosek do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jednakże należy pamiętać, że wniosek ten wymaga systematycznej aktualizacji danych firmy i po jakimś czasie informacje w nim zawarte mogą stać się nieważne. W jakich przypadkach konieczne jest dokonanie zmian w CEIDG?

Wpis do CEIDG Czynnością, której wykonanie pozwala założyć działalność gospodarczą, jest dokonanie wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Niemniej trzeba pamiętać, że wpis dokonywany podczas zakładania firmy nie jest ważny bezterminowo. Dlatego też wszelkie zmiany danych przedsiębiorstwa należy samodzielnie zgłosić i zaktualizować. Przedsiębiorca na dokonanie zmian w CEIDG ma 7 dni od dnia wystąpienia zdarzenia. W tym przypadku nie ma potrzeby wypełniania całego wniosku, a jedynie formularza CEIDG-1. Dokonanie w nim zmian jest całkowicie bezpłatne. Po jego złożeniu informację o zmianach otrzymają: urząd skarbowy, GUS oraz ZUS. W przypadku czynnych podatników VAT, między innymi w sytuacji zmiany miejsca siedziby firmy skutkującej też zmianą adresu odpowiadającego jej urzędu skarbowego, oprócz dokonania zmian we wpisie do CEIDG konieczne może się okazać także złożenie formularza VAT-R. Zarówno wpisu, jak i wszelkich aktualizacji danych w CEIDG możemy dokonać osobiście, jak również przez internet.

Kiedy należy zaktualizować wpis? Aktualizacji danych w CEIDG należy dokonać przede wszystkim w przypadku zmiany nazwy bądź adresu siedziby firmy. Zmiany we wpisie trzeba wprowadzić, jeżeli zmienia się adres przedsiębiorstwa, miejsce prowadzenia działalności oraz miejsce zamieszkania jego właściciela. Ponadto aktualizacja wpisu do CEIDG konieczna jest, gdy zmieniamy, bądź rozszerzamy charakter prowadzonej przez nas działalności gospodarczej, gdyż ma to bezpośredni związek z uzupełnieniem właściwych kodów PKD. Co więcej, aktualizacji należy również dokonać w przypadku zmiany numeru rachunku bankowego czy obsługującego firmę biura rachunkowego. W CEIDG uaktualniona musi być również zmiana formy opodatkowania bądź zmiana okresów rozliczeniowych, za które rozliczamy podatek dochodowy. Na formularzu CEIDG-1 musimy odnotować również fakt zawieszenia działalności gospodarczej, przekroczenia limitu przychodów skutkującego zmianą sposobu rozliczania firmy na księgi rachunkowe czy zmiany w informacji o małżeńskiej wspólnoty majątkowej.

Niedokonanie zmian w terminie Wszelkich aktualizacji danych w CEIDG należy dokonać w przeciągu 7 dni od daty wystąpienia zmiany. Co się jednak stanie, jeśli przedsiębiorca nie złoży w tym czasie formularza CEIDG-1? W przypadku błędów w dokumencie bądź niedopełnienia formalności może się zdarzyć, że konieczne będzie zapłacenie kary. W niektórych przypadkach przedsiębiorca może również otrzymać wezwanie od ministra gospodarki do dokonania zmian we wpisie, który należy zaktualizować w przeciągu 7 dni od dnia otrzymania takiego zawiadomienia. W innym przypadku właściciel firmy może zostać nawet wykreślony z rejestru.