2021-09-29

VAT OSS – jak korzystać z tej procedury?

Rynek e-commerce z roku na rok zgarnia coraz większą część udziałów w handlu. Nic w tym dziwnego, że sprzedawcy starają się znaleźć kolejne kanały sprzedaży, aby jeszcze bardziej zwiększać swoje obroty. Jednym z takich kanałów staje się sprzedaż międzynarodowa, w którą inwestuje wiele polskich sklepów. Z myślą o nich w ramach pakietu VAT e-commerce wprowadzona została procedura VAT OSS. Na jakiej zasadzie działa i do czego się przydaje? O tym piszemy w poniższym artykule.

Czym jest VAT OSS i jak do niego przystąpić?

Pakiet VAT e-commerce to zestaw zmian związanych z podatkiem od towarów i usług, które to zmiany skupiły się na ułatwieniu rozliczeń firmom sprzedającym swoje produkty przez internet, m.in. do krajów Unii Europejskiej. Od momentu wejścia w życie (tj. od 1 lipca 2021 roku) wprowadzono kilka zasadniczych zmian, dzięki którym sprzedaż poprzez zagraniczną wersję sklepu, eBay, Amazon czy inną platformę sprzedażową stała się znacznie łatwiejsza.

Do tej pory prowadząc sprzedaż międzynarodową musieliśmy pilnować limitów sprzedażowych określonych przez poszczególne państwa Wspólnoty. Gdy limit ten został przekroczony, mieliśmy obowiązek zarejestrowania w danym kraju swojej działalności i rozliczania się zgodnie z panującymi w nim zasadami.

VAT OSS – procedura wchodząca w skład pakietu e-commerce znacznie usprawnia i ułatwia ten proces poprzez zmniejszenie niezbędnej biurokracji. Jej zastosowanie możliwe jest nie tylko w momencie, gdy prowadzimy sprzedaż do państw członkowskich Unii Europejskiej. Dzięki obustronnym umowom pakiet ten obejmuje również firmy brytyjskie, nie mogące korzystać z unijnego prawa po zakończeniu Brexitu.

Jak w praktyce wygląda korzystanie z VAT OSS?

Procedura VAT OSS (One Stop Shop) pozwala na łatwe rozliczanie podatku od towarów i usług, z której może skorzystać każdy sprzedawca prowadzący interesy z klientami mieszkającymi poza krajem prowadzonej działalności. Jest ona następcą istniejącej do tej pory procedury MOSS (Mini One Stop Shop) obejmującej sprzedaż usług elektronicznych, nadawczych oraz dostępów do treści. Od 1 lipca 2021 rozszerzona została również o sprzedaż wysyłkową towarów.

Zgodnie z zasadami VAT OSS, sprzedając swoje produkty do krajów Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii, należny VAT możemy rozliczyć na jednej deklaracji, co znacznie ułatwia prowadzenie księgowości oraz prawidłowe rozliczanie się z należnego podatku.

W procedurze VAT OSS istnieje limit 10 000 euro. Do tej kwoty – liczonej dla wszystkich państw członkowskich UE razem – możemy naliczać jedną stawkę VAT (należną dla kraju rejestracji firmy). Przekroczenie limitu wymaga od nas naliczania VAT zgodnie ze stawką istniejącą w docelowym kraju wysyłki.

Z procedurą VAT OSS jest to jednak ułatwione, ponieważ korzystając z niej, nie musimy po przekroczeniu limitów rejestrować działalności w każdym z państw, z którymi prowadzimy sprzedaż. Nie musimy więc również nawiązywać współpracy z lokalnymi biurami rachunkowymi, które w naszym imieniu będą składać stosowne deklaracje do urzędów. Korzystając z VAT OSS mamy możliwość zrobienia tego wszystkiego na jednej deklaracji, którą składamy w naszym urzędzie. Również płatności VAT dokonujemy w tym samym miejscu, dopiero pracownicy fiskusa w odpowiedni sposób rozdzielają kwotę na poszczególne państwa.

Warto zaznaczyć, że korzystanie z VAT OSS nie jest obowiązkowe. Nie mamy odgórnego nakazu korzystania z tej procedury, jednakże jej zasady znacznie ułatwiają życie sprzedawców działających na terenie całej Unii. Dlatego w sytuacji, gdy planujemy sprzedaż do wielu krajów i nie chcemy martwić się biurokracją po przekroczeniu poszczególnych limitów, VAT OSS pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu oraz pieniędzy, ułatwiając rozliczanie należnych podatków bez względu na destynację wysyłanych przez nas towarów.

Do procedury VAT OSS możemy przystąpić w każdym momencie. Wystarczy złożyć odpowiednią deklarację za pośrednictwem portalu podatki.gov.pl i podpisać ją podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym.