2020-05-29

5 skutecznych sposobów na oderwanie się od pracy

Człowiek to tak naprawdę niezwykle skomplikowany, biologiczny komputer. I jak każdy komputer wymaga czasami zresetowania. Dlatego, gdy pracujesz ciężko na co dzień w księgowości, znajdź chwilę na odpoczynek. W poniższym artykule przedstawiamy pięć sprawdzonych przez nas sposobów na to, jak oderwać się od pracy.

Jak oderwać się od pracy?

Nie jesteś maszyną, aby pracować całymi dniami. Z tego powodu przerwy w pracy wykorzystywane na relaks są kluczowe dla przywrócenia wewnętrznej równowagi, pozbierania myśli i spojrzenia na swoje codzienne sprawy z zupełnie innej perspektywy. Jeśli nie wiesz, jak oderwać się od pracy, sprawdź, jakie propozycje mamy dla Ciebie w tym artykule.

Wyjdź na spacer

Nic tak nie poprawia nastroju, jak dobry spacer. Dlaczego? Jest ku temu kilka powodów. Po pierwsze, jako księgowy z pewnością spędzasz mnóstwo czasu w pomieszczeniach i przy komputerze, co negatywnie wpływa na Twoje ciało. Spacer rozciągnie zasiedziałe mięśnie, przewietrzy głowę i pozwoli cieszyć się pięknem otaczającej nas natury. Jako miejsce na spacery polecamy lasy, parki lub proste szlaki wycieczkowe (jeśli takowe znajdują się w Twojej okolicy). Wystarczy nawet godzina po pracy, aby zredukować poziom stresu oraz zapewnić zastałemu ciału dawkę codziennego ruchu.

Spotkaj się ze znajomymi

Twoi współpracownicy z pewnością są mili i możesz z nimi porozmawiać na wiele ciekawych tematów, ale raczej nie na takie, jakie poruszasz w gronie bliskich znajomych. Dlatego jeśli myślisz, jak oderwać się od pracy w możliwie najskuteczniejszy sposób – spotkanie z przyjaciółmi, choćby zdalnie, to zawsze dobry pomysł. Zaplanujcie wspólne aktywności na czas po kwarantannie – nic nie stoi na przeszkodzie, aby planować wycieczki, które kiedyś w końcu na pewno da się zrealizować. To dobry czas żeby wymienić się sprowadzonymi przepisami kulinarnymi – wiadomo, że dużo lepiej nam wyjdą jeśli dokładnie opowiemy sobie jak je wykonuje. Czas spędzony w towarzystwie ludzi niezwiązanych z pracą zawodową pozwoli Ci naładować baterie i poprawi samopoczucie na cały kolejny tydzień walki z fakturami.

Ćwicz

Międzynarodowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby codziennie przeznaczyć co najmniej 30 minut na ćwiczenia fizyczne. Zwłaszcza, że praca biurowa, mimo pozornej wygody, wpływa bardzo negatywnie na nasze ciało. Jeśli nie lubisz ćwiczyć, wystarczy codzienny spacer (pisaliśmy o tym dwa punkty wyżej). Jeśli chcesz podnieść poziom aktywności fizycznej, wystarczy niewielki trening każdego dnia. Możesz ruszyć na krótką przebieżkę, pojeździć po okolicy na rowerze. Jeśli masz wystarczająco dużo samozaparcia, możesz również ćwiczyć w domu, korzystając z filmów dostępnych w Internecie. Ważne jest, aby każdego dnia trochę się poruszać. Dlaczego? Ponieważ ćwiczenia mają pozytywny wpływ nie tylko na nasze ciało, ale również psychikę. W czasie treningu nasz organizm produkuje endorfiny będące nazywane również hormonem szczęścia. I jak można się domyślić, to właśnie one odpowiadają za szeroki uśmiech na koniec każdych ćwiczeń. Uśmiech, który utrzymuje się potem na długo.

Przeczytaj dobrą książkę

Twoje oczy przez osiem godzin pracy biurowej wpatrują się w ekran komputera. To bardzo męczy wzrok. Warto więc dać mu odpocząć. Po pracy, w ramach relaksu zajmij się czymś, co nie wymaga wpatrywania się w ekran. Nasza propozycja jest prosta – poczytaj książkę. Książka drukowana na papierze nie męczy wzroku, pozwala również oderwać się od codziennych zmartwień i nauczyć się czegoś nowego (choć niekoniecznie związanego z Twoją pracą zawodową). Dobrą alternatywą dla książki drukowanej jest również czytnik ebooków. Technologia wykorzystywana do jego budowy znacznie różni się od typowych ekranów komputerowych, przez co czytanie tekstu wyświetlanego na tych urządzeniach równie nie męczy wzroku i pozwala chłonąć zapisane w plikach historie z równym przejęciem.

Zajmij się swoim hobby

Każdy ma jakieś hobby. Niektórzy jeszcze go po prostu nie odkryli. Naszym skromnym zdaniem – zainteresowania pozazawodowe to jeden z najlepszych sposobów na oderwanie się od pracy. Ktoś może lubić książki, ktoś inny gry komputerowe. Ktoś po godzinach zajmuje się sklejaniem modeli samolotów lub dzierga swetry na drutach. Ktoś inny prosto z biura biegnie do ogródka, na squasha, jogę lub w wolnym czasie szkoli się w tworzeniu coraz wykwintniejszych dań. Hobby to sposób spędzania czasu na własnych zasadach. Bez szefa nad głową, bez goniących terminów, bez potrzeby ciagłego doszkalania się i zdobywania kolejnych certyfikatów. Dlatego jeśli jeszcze nie wiesz, co sprawia Ci przyjemność – zacznij eksperymentować z różnymi aktywnościami, aż znajdziesz taką, przy której poczujesz spełnienie.

Dlaczego relaks jest taki ważny?

Jeśli jesteś po lekturze powyższych punktów i znalazłeś dla siebie sposób na spędzanie czasu poza pracą – cieszymy się, że mogliśmy pomóc. Jeśli dotarłeś do tego miejsca i w Twoim odczuciu powyższy artykuł trąci truizmem – gratuluję, należysz do tej nielicznej grupy, która wie, że odpowiednia dawka relaksu i oderwania się od codziennych obowiązków jest bardzo ważna dla zachowania psychicznej równowagi. Niestety w dzisiejszym świecie naznaczonym ciągłą gonitwą za sukcesem wiele osób zapomina o tych chwilach wyciszenia i odpoczynku. Jesteśmy przepracowani, coraz bardziej zestresowani i pełni ponurych myśli, co może przekładać się na spadek odporności. Dlatego nie dajmy się porwać temu czarnemu nurtowi i spróbujmy oderwać się od pracy przynajmniej raz na jakiś czas. Dobry odpoczynek sprawi, że do problemów zawodowych podejdziemy z nową energią, a sprawy do tej pory nierozwiązywalne staną się dla nas dziecinnie proste.