2020-04-15

Moje nowe domowe biuro – jak skutecznie pracować z domu?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że większość pracowników biurowych odkryło zalety pracy na tzw. home office. W jaki sposób pracując z domu wciąż być efektywnym? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Praca z domu – jak skutecznie wykonywać swoje obowiązki?

Praca z domu dla jednych jest marzeniem, dla jeszcze innych drogą przez mękę. Zamknięcie placówek oświatowych i wielu zakładów pracy, a także znaczne ograniczenia w poruszaniu się po mieście sprawiły, że rodziny spędzają czas ze sobą przez 24 godziny na dobę. A to znaczy, że czasami trudno wygospodarować sobie kilka godzin na wykonanie zawodowych obowiązków. Z tego powodu postanowiliśmy przedstawić kilka sprawdzonych przez nas sposobów na skuteczną pracę w czasie pandemii.

Odpowiednie miejsce

Odpowiednie miejsce do pracy jest elementem kluczowym dla wydajnego wykonywania swoich obowiązków. W idealnym świecie posiadamy osobne pomieszczenie w domu (np. gabinet), gdzie możemy skupić się tylko i wyłącznie na sprawach zawodowych. Niestety, często miejscem pracy staje się salon, kuchnia lub sypialnia, czyli lokalizacje współdzielone z innymi domownikami. W takiej sytuacji kluczowe staje się wydzielenie sobie skrawka przestrzeni przeznaczonej na pracę i trzymanie się jej każdego dnia. Może to być jedno konkretne krzesło przy stole, kawałek blatu kuchennego, ewentualnie niewielkie biurko ustawione gdzieś w przestrzeni wspólnej. Bez względu na miejsce wykonywania pracy, ważne jest wyrobienie w sobie nawyku, że jeśli tam jestem, to zajmuję się obowiązkami i niczym innym. Nie warto na pewno przenosić pracy w miejsca wygodne, jak kanapa czy łóżko. Te powinny służyć wyłącznie do relaksu.

Czas przeznaczony na pracę

W domu zawsze jest coś do zrobienia. Zwłaszcza, gdy wraz z nami mieszkają inni domownicy. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zarządzanie czasem i wyznaczanie sobie konkretnych godzin na pracę. Dzięki temu będziemy w stanie w odpowiednich porach złapać tzw. "flow" i przestawić się z myślenia typowo domowego na myślenie wymagane w momencie wykonywania codziennych obowiązków. Pracując w trybie home office zazwyczaj jesteśmy zobligowani do dostępności w określonym czasie (np. 8-16 lub 9-17), dlatego powinniśmy dać znać domownikom, w jakim czasie jesteśmy dla nich, a kiedy lepiej nam nie przeszkadzać, bo jesteśmy skupieni na swojej pracy.

Sposoby na odcięcie od domowników

Kilka osób przebywających jednocześnie w jednym mieszkaniu, nawet jeśli stara się zachowywać cicho, mimowolnie generuje pewnego rodzaju hałas. Hałas, który dla wielu może być skuteczną przeszkodą, niepozwalającą skupić się na obowiązkach. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem zapewniającym efektywną pracę w domu jest odcięcie się od wszystkich rozpraszaczy. Jedną z najskuteczniejszych metod staje się muzyka, koniecznie puszczana przez dobrej jakości słuchawki wytłumiające dźwięki otoczenia. Jakiej muzyki słuchać w czasie pracy? Cóż, zdania są podzielone i na temat dźwięków poprawiających wydajność moglibyśmy stworzyć całą serię artykułów. Można jednak przyjąć na potrzeby tego tekstu, że jeśli chcemy skupić się w maksymalnym stopniu na wykonywanych zadaniach, powinniśmy wybrać playlistę utworów bez słów, a przynajmniej bez słów w rozumianych przez nas językach. Doskonale sprawdzi się tu np. muzyka klasyczna oraz specjalne składanki z melodiami ułatwiającymi skupienie (dostępne zarówno na Youtube, jak i w serwisach streamingujących muzykę).

Narzędzia do wykonywania swoich obowiązków

Nie ma co myśleć o skutecznej pracy w domu bez posiadania odpowiednich narzędzi. Z tego też powodu wiele firm w ostatnich tygodniach dokonało szeregu zmian w używanych aplikacjach chcąc dać swoim pracownikom dostęp do wszystkich niezbędnych im rozwiązań informatycznych. W pracy zdalnej bardzo ważnym elementem firmowego ekosystemu staje się chmura obliczeniowa wraz z przetrzymywanymi w niej plikami oraz aplikacjami używanymi na co dzień. W chmurze działają dziś m.in. systemy klasy ERP wykorzystywane przez księgowych w wielu firmach. To zaś sprawia, że działy rachunkowe mają dziś możliwość bezpiecznej pracy z własnych domów, bez konieczności ryzyka zarażenia się koronawirusem. Wymiana dokumentów w postaci elektronicznej dodatkowo ułatwia wykonywanie wszystkich innych obowiązków.

Praca z domu – czy to takie łatwe?

Dla wielu osób praca z domu jest możliwością lepszego planowania własnego dnia. Brak czasu traconego na dojazdy sprawia, że możemy przeznaczyć go na inne aktywności lub głębszy wypoczynek. Niestety, praca w domu wiąże się również z wieloma dystraktorami, z którymi musimy sobie poradzić, aby być efektywnym pracownikiem poza biurem. Z tego też powodu postanowiliśmy opublikować powyższe porady. Wzięte z własnego doświadczenia pokazują najczęstsze problemy, z jakimi musimy radzić sobie w czasie home office. Pokonanie tych problemów i wykorzystanie zawartych w powyższym artykule rad powinno pomóc w stworzeniu własnego systemu pracy w domu. Dzięki niemu Wasza skuteczność nie spadnie i będzie się utrzymywała na wysokim, zadowalającym zarówno Was i pracodawcę, poziomie.