2017-01-10

Centralny Rejestr Faktur

Uchwalona niedawno tzw. duża nowelizacja ustawy o VAT to nie jedyna zmiana mająca na celu ograniczenie nadużyć i uszczelnienie systemu podatkowego. Na koniec tego roku planowane jest wdrożenie Centralnego Rejestru Faktur. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Finansów, stworzenie Centralnego Rejestru Faktur (CRF) jest kluczowym rozwiązaniem informatycznym dla polskiego systemu finansów publicznych, nad którym obecnie trwają prace w resorcie. Realizacja projektu została powierzona spółce celowej utworzonej przez Skarb Państwa na mocy ustawy z dnia 29 kwietnia 2016 r. o szczególnych zasadach wykonywania niektórych zadań z zakresu informatyzacji działalności organów administracji podatkowej, Służby Celnej i kontroli skarbowej (Dz. U. 2016 poz. 781).

Aplikacje Krytyczne Spółka celowa powołana na mocy wspomnianej wyżej ustawy funkcjonuje pod nazwą Aplikacje Krytyczne Sp. z o.o., jej kapitał zakładowy wynosi obecnie 20 mln zł. Jest to podmiot, któremu w ramach realizacji projektów informatycznych zlecono zadania w zakresie budowy nowych systemów teleinformatycznych, w tym CRF, i rozbudowy lub unowocześnienia istniejących już technologii. Na stanowisko przewodniczącego Rady Nadzorczej powołany został wiceminister finansów pan Leszek Skiba.

CRF Jak podaje portal GazetaPrawna.pl, Centralny Rejestr Faktur będzie ogólnokrajowym repozytorium danych, do którego będą trafiały wszystkie wystawiane faktury. Dokumenty będą tam nie tylko archiwizowane, ale też analizowane w ramach podatkowych czynności sprawdzających. Nowe narzędzie ma przede wszystkim pozwolić fiskusowi przeciwdziałać i szybko wykrywać przestępstwa karuzelowe. Ma też pomóc w wychwytywaniu fałszywych i nieprawidłowych faktur, które są podstawą do wyłudzeń VAT. Według pomysłodawców centralna baza pozwoli również rozwiązać problem niewłaściwego przypisywania stawek VAT.

Zdaniem specjalistów istnieje przynajmniej kilka możliwych sposobów przekazywania faktur do fiskusa. Może się to odbywać zarówno za pomocą specjalnej aplikacji, jak również poprzez programy księgowe użytkowane obecnie przez przedsiębiorców. Niezależnie jednak od przyjętego rozwiązania, w każdym z wariantów konieczne będzie stosowanie elektronicznego systemu fakturowania, w czym upatrywać należy największą zmianę dla niektórych firm.