2016-07-04

Gdy nabywca wystawia fakturę – co to jest samofakturowanie

Dla wielu przedsiębiorców oczywistą rzeczą jest fakt, że wszelkie faktury sprzedażowe są wystawiane przez sprzedawcę. Niewielka część z nich zdaje sobie sprawę z tego, że w niektórych przypadkach fakturę dokumentującą transakcję kupna-sprzedaży może wystawić także nabywca. Sytuacja ta nazywana jest samofakturowaniem.

Faktura wystawiona przez nabywcę

Samofakturowanie, czy też tzw. self-billing, to sytuacja, w której faktura sprzedażowa wystawiana jest przez nabywcę w imieniu i na rachunek sprzedawcy. Może ona dokumentować każdą transakcję kupna-sprzedaży realizowaną zarówno na terytorium Polski, jak i w ramach WDT, odnoszącą się do różnego rodzaju sprzedaży, zaliczek, dostaw towarów i świadczenia usług. Warunkiem koniecznym do samofakturowania jest spisanie umowy, w której sprzedawca upoważni nabywcę do wystawiania faktur w jego imieniu. Strony muszą w niej określić także zakres towarów i usług, czas upoważnienia oraz sposób zatwierdzania faktur przez sprzedawcę. O zawarciu umowy, nabywca w ciągu 14 dni musi powiadomić naczelnika urzędu skarbowego. Faktura, wystawiana przez nabywcę, oprócz tego, że powinna posiadać te same elementy co jej tradycyjny odpowiednik musi być oznaczona terminem „samofaturowanie”. Fakturę w trybie samofakturowania może wystawić zarówno osoba będąca vatowcem, płatnik podatku od wartości dodanej i podobnych, jak również osoba prawna, która podatnikiem nie jest. W jego ramach jest również możliwe wystawienie faktur korygujących i duplikatów.

Rozliczenie VAT przez nabywcę

W trybie samofakturowania określenie momentu powstania obowiązku podatkowego dla sprzedawcy oraz odliczenia podatku przez wystawiającego fakturę odbywa się na zasadach ogólnych. Co ważne, odliczenie podatku naliczonego przez nabywcę jest możliwe dopiero po zatwierdzeniu faktury przez dostawcę, bądź usługodawcę i może mieć ono formę elektroniczną. Ponadto, wszelkie zakupy dokonane przez nabywcę muszą być związane z działalnością opodatkowaną. Bez spełnienia powyższych warunków, odliczenie VAT naliczonego przez osobę wystawiającą fakturę nie jest możliwe. Jeśli chodzi o sprzedawcę, to rozlicza on należny podatek już po zarejestrowaniu dokumentu sprzedażowego w systemie.

Kiedy samofakturowanie się opłata?

Podczas gdy mamy do czynienia z ciągłością w przeprowadzanych transakcjach z jednym lub wieloma sprzedawcami, bądź faktury otrzymujemy z opóźnieniem, dobrym pomysłem może okazać się wystawianie ich w trybie samofakturowania. Dzięki temu, VAT może być rozliczony przez nas zawsze w terminie. Będzie to także dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw, przeprowadzających transakcje z kontrahentami zagranicznymi, dające możliwość uchronienia się przed kłopotami z dokumentowaniem, m.in. importu usług. Dzięki samofakturowaniu mamy całkowitą kontrolę nad treścią faktur oraz zyskujemy możliwość terminowego rozliczenia VAT-u za sprawą wyeliminowania kłopotów z nieterminowym otrzymywaniem faktur od sprzedawców. Należy jednak pamiętać, że samofakturowanie dokonywane z opóźnieniem naraża z kolei sprzedawcę na nieterminową zapłatę podatku i nieprawidłowe wypełnienie deklaracji VAT, przez co może on domagać się od nabywcy pokrycia kosztów poniesionej przez niego straty.