2016-04-08

Uważaj na kontrole krzyżowe

Wszyscy przedsiębiorcy prowadzący firmę, w razie konieczności, mają obowiązek poddania się weryfikacji organom państwowym lub samorządu terytorialnego. Dlatego też, powinni mieć oni świadomość, że w każdej chwili ich działalność może zostać skontrolowana. Jednakże, kontrola ta nie zawsze musi odbywać się w siedzibie przedsiębiorstwa, a może zostać przeprowadzona w firmie kontrahenta.

Czym jest kontrola krzyżowa?

Kontrola krzyżowa polega na przeprowadzeniu czynności sprawdzających w ramach kontroli podatkowej lub skarbowej u kontrahenta danego podatnika. Kontrola krzyżowa nie jest terminem ustawowym, a Ordynacja podatkowa, nie definiuje jej jako kontrolę. Jest ona wyłącznie czynnością sprawdzającą, przeprowadzaną przez organy podatkowe w związku z kontrolą podatkową lub postępowaniem podatkowym. Organy, w ramach kontroli krzyżowej, mogą zażądać od kontrahentów danego podatnika, przedłożenia wszelkich dokumentów, dotyczących wzajemnych transakcji, w zakresie objętym kontrolą, celem sprawdzenia ich prawidłowości i rzetelności. Czynności te mają na celu zweryfikowanie, czy dane zdarzenie gospodarcze ma odzwierciedlenie w dokumentach kontrahenta. Podstawą prawną do przeprowadzenia czynności sprawdzających, nazywanych powszechnie kontrolą krzyżową jest art. 274 § 1 Ordynacji podatkowej.

Jak przebiega kontrola krzyżowa?

Kontrolą krzyżową może zostać objęty każdy kontrahent przedsiębiorcy. Jej przeprowadzenie jest możliwe, dopiero po uprzednim wszczęciu postępowania wobec podatnika. W pierwszej kolejności, przed rozpoczęciem czynności sprawdzających, kontrahent otrzymuje od organu wezwanie, w którym zawarte są wszelkie szczegóły kontroli, jej obszar i informacja o sposobie dostarczenia dokumentów. Zakres czynności może obejmować wszelkie faktury, pojedyncze dowody zapłaty, a nawet całe rejestry VAT. Podczas kontroli, kontrahenci mogą składać wyjaśnienia dotyczące sprawdzanej dokumentacji. Wszelkie uwagi, urzędnicy odnotowują w stosownym protokole. Organy podatkowe są ograniczone ustalonym wcześniej zakresem dokumentów. W związku z czym, nie mogą podjąć czynności względem samego kontrahenta. Jednakże, może się zdarzyć, że przeprowadzona kontrola krzyżowa, będzie impulsem do podjęcia wobec niego działań w niedalekiej przyszłości.

Odpowiedzialność skarbowa

W przypadku wykrycia nadużyć i wykazania niezgodności dokumentów księgowych, przedsiębiorcę mogą spotkać przykre konsekwencje. Bowiem, każda nierzetelność stanowi przestępstwo skarbowe, które podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych lub karze pozbawienia wolności do lat 2.

photo credit: Numbers And Finance via photopin (license)