2016-11-07

E-paragony. Co warto wiedzieć?

Obowiązek przechowywania paragonów fiskalnych to jedno z podstawowych zobowiązań wynikających z prowadzenia działalności handlowej. Na gruncie obecnie obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług kopie dokumentów kasowych należy składować przez okres kilku lat. Z końcem 2017 roku tradycyjne paragony mają jednak ulec likwidacji na rzecz sprzedaży rejestrowanej elektronicznie. Co dziś wiemy?

Zgodnie z obecnie obowiązującą treścią art. 111 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2016 poz. 710 z późn. zm.), podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Ponadto, podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani przechowywać kopie dokumentów kasowych przez okres 5 lat (art. 111 ust. 3a pkt 6 ustawy o VAT).

Bez cyfryzacji nie ma rozwoju

Na początku czerwca br. Ministerstwo Rozwoju, Cyfryzacji oraz Zdrowia ogłosiło program „Od papierowej do cyfrowej Polski”, który zakłada wdrożenie między innymi e-paragonów. Zdaniem autorów narodowej strategii takie rozwiązanie ma na celu przede wszystkim zwiększenie ściągalności podatków oraz obniżenie kosztów administracji i gospodarki.

Zgodnie z agendą programu, obywatele będą mieli możliwość łatwiejszego korzystania z paragonów dzięki ich dostępności w wersji elektronicznej (zarządzanie domowym budżetem, reklamacje). Administracja państwowa zyska przy tym narzędzie służące uszczelnieniu rejestracji procesu sprzedaży i stopniowej eliminacji sprzedaży niefakturowanej poprzez wdrożenie e-paragonów w procesach sprzedaży gotówkowej i bezgotówkowej.

Wprowadzenie zmian

Inicjatorzy projektu przewidzieli następujący zakres zmian:

  • wdrożenie zintegrowanej funkcjonalności dla kas rejestrujących, drukarek fiskalnych i terminali płatniczych,
  • wdrożenie jednoznacznej identyfikacji i rejestracji e-paragonów,
  • standaryzacja danych e-paragonu i identyfikacji produktowej (jednoznaczność grup podatkowych),
  • uzupełnienie przepisów prawa dla wdrożenia e-paragonów,
  • wdrożenie chmury obliczeniowej dla e-paragonów – komunikacja bezprzewodowa, rejestracja w czasie rzeczywistym (quasi), usługi przetwarzania danych.

Wdrożenie e-Paragonów ma rozpocząć się już od początku 2017 r. (liczba kas fiskalnych zintegrowanych z terminalem płatniczym w 2017 r. ma wynieść 30 proc., w 2019 r. 100 proc.). W pierwszym kwartale przyszłego roku zaplanowano w związku z tym opracowanie wymagań dla zintegrowanej technologii kas rejestrujących, drukarek fiskalnych i terminali płatniczych z dostępem on-line do obsługi e-paragonów (wg analizy procesów sprzedaży – w tym obsługa zwrotów i reklamacji).