2015-08-01

Co możemy wziąć w leasing?

Leasing to jeden z najbardziej lubianych przez przedsiębiorców sposobów finansowania firmowych inwestycji. Zdarza się jednak, że zastanawiamy się, jakie dobra możemy w niego wziąć. Możliwości jest naprawdę wiele.

Leasing operacyjny a finansowy Zanim zdecydujemy się na leasing, warto zastanowić się, który jego rodzaj nam bardziej odpowiada – czy leasing operacyjny, czy finansowy. W przypadku leasingu operacyjnego jego przedmiot należy w całości do firmy leasingowej. Dlatego też to ona zobowiązana jest do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Do kosztów uzyskania przychodu leasingobiorcy należą raty leasingowe w całości wraz ze wszystkimi opłatami. Po wygaśnięciu umowy leasingu korzystający ma możliwość wykupienia przedmiotu, który użytkuje. Z kolei przedmiot leasingu finansowego należy prawnie do leasingobiorcy i to on ma obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. W koszty uzyskania przychodu możemy w tym przypadku wrzucić tylko część odsetkową rat oraz amortyzację. Po wygaśnięciu umowy leasingobiorca automatycznie staje się właścicielem przedmiotu, z którego korzysta. Możemy również zdecydować się na tzw. leasing zwrotny, polegający na odsprzedaniu firmie leasingowej własnego dobra i korzystaniu z niego na podstawie umowy leasingu.

Wszystko w leasing W leasing można wziąć praktycznie wszystko, począwszy od samochodu, a skończywszy na pracownikach. Umowę leasingową możemy zawrzeć na wszelkie dobra niezbędne nam do prowadzenia działalności. Jeśli chodzi o środki transportu oraz maszyny i sprzęt, w leasing można wziąć samochód, wózek widłowy, ciągnik, naczepę, wszelkiego rodzaju niezbędne do pracy maszyny, komputer, a nawet całą linię technologiczną. Ponadto umowę leasingu możemy zawrzeć także na niezbędny do wykonywania zawodu sprzęt oraz wyposażenie biurowe, takie jak drukarka, kserokopiarka oraz wszelkiego rodzaju technologie informacyjne. Co więcej, umowę leasingową można zawrzeć nawet na zakup oprogramowania komputerowego do firmy oraz programów księgowych. W przypadku leasingu pracowników pracodawca jest zobowiązany wyłącznie do zapłaty za ich pracę agencji i nie ponosi z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów. Ten rodzaj leasingu wykorzystywany jest często podczas zapotrzebowania na pracowników do pracy sezonowej. Ponadto umowę leasingu można również zawrzeć na nieruchomość. Jeśli borykamy się z problemami finansowymi, możemy skorzystać z leasingu zwrotnego nawet na nasze przedsiębiorstwo.

Czy warto? Decydując się na leasing, możemy być pewni, że cała procedura przebiegnie dużo szybciej i sprawniej niż w przypadku starania się o kredyt. Ponadto umowę leasingową można wynegocjować na korzystnych dla siebie warunkach. Najważniejszą kwestią jest możliwość wrzucenia w koszty całości rat leasingowych. Dzięki temu możemy zwiększyć optymalizację podatkową w naszej firmie. Co więcej, w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej umowa leasingu nie jest rozwiązywana, a przedsiębiorca od spłacanych rat może odliczyć podatek VAT. Nie wszystkie firmy leasingowe udzielają leasingu na wszystko. Dlatego też warto wybrać taką, która specjalizuje się w konkretnym rodzaju leasingu. Przykładowo, chcąc kupić samochód, wybieramy firmę specjalizującą się w leasingowaniu aut, a jeśli zastanawiamy się nad kupnem oprogramowania księgowego, powinniśmy udać się do firmy oferującej leasing IT.