2015-07-02

Audyt wewnętrzny – zmiany już od przyszłego roku

Ministerstwo Finansów przygotowuje zmiany, dotyczące zasad przeprowadzania audytu wewnętrznego. Już od przyszłego roku, za sprawą nowych przepisów, kontrola wewnątrz jednostek sektora finansów publicznych ma być efektywniejsza i skuteczniejsza. Jakich rozwiązań dotyczących audytu wewnętrznego możemy się spodziewać w 2016 roku?

Istota audytu wewnętrznego

Audyt wewnętrzny to działalność niezależna, obiektywna i doradcza, dzięki której możliwe jest usprawnienie operacyjnej działalności organizacji. Dzięki systematycznej ocenie oraz kontroli jednostki, pozwala on na osiągnięcie wytyczonych przez nią celów. Audyt wewnętrzny może dotyczyć zarówno finansów, przestrzegania norm i zasad transakcji, jak również oceny ich efektywności i skuteczności. Ma on charakter doradczy, w związku z czym, oprócz monitorowania działalności jednostki, zmierza także do znalezienia sposobu na usprawnienie jej funkcjonowania.

Rozporządzenie Ministra Finansów

Wszelkie zmiany dotyczące zasad i metod przeprowadzania audytu wewnętrznego zostaną określone w rozporządzeniu ministra finansów w sprawie przeprowadzania audytu wewnętrznego oraz przekazywania informacji o pracy i wynikach audytu wewnętrznego. Nowe przepisy mają na celu zwiększyć efektywność oraz skuteczność kontroli przeprowadzanej w jednostkach publicznych. Ponadto, za sprawą nowych regulacji, ma również wzmocnić się pomoc audytorów w stosunku do kierowników tych jednostek. Audytor ma realizować tzw. czynności doradcze, czyli wspierające kierownika jednostki audytowanej w realizacji jej celów i zadań.

Audyt wewnętrzny na nowych zasadach

Rozporządzenie ministra finansów nakłada na jednostki publiczne obowiązek opracowania i wdrożenia systemu zarządzania ryzykiem. To właśnie na jego podstawie, będzie sporządzany roczny plan audytu wewnętrznego. Taki plan będzie uzgadniany z kierownikiem jednostki audytowanej, pod względem kryteriów jego przeprowadzania. Ma on zawierać wynik analizy ryzyka sporządzonej przez kierownika komórki audytu wewnętrznego, obszary działalności jednostki oraz wszelkie informacje dotyczące budżetu dostępnego w danym roku, czasu na realizację i monitorowanie jej zadań. Ponadto, audytowanemu zostaną także udostępnione wstępne wyniki audytu, z których po uzgodnieniu będzie należało sporządzić sprawozdanie. Rozporządzenie ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku z wyłączeniem przepisów dotyczących sposobu sporządzania i elementów planu audytu oraz sprawozdania z jego wykonania, które wejdą w życie w dniu następnym po ogłoszeniu rozporządzenia.