2015-04-07

Czym jest leasing zwrotny?

Obok kredytu, leasing to jeden z najbardziej powszechnych sposobów na dotowanie funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jedną z jego odmian jest leasing zwrotny, polegający na tym, że przed umową leasingu zawierana jest umowa sprzedaży. Leasingobiorca sprzedaje leasingodawcy swoje mienie, po czym korzysta z niego w oparciu o umowę leasingu. Na czym polega leasing zwrotny i jakie są jego wady i zalety?

Istota leasingu Leasing to umowa między leasingodawcą a leasingobiorcą, w której pierwszy z nich w zamian za dokonywanie płatności, przenosi na drugiego prawo do korzystania z konkretnego majątku. Celem leasingu zwrotnego jest zwiększenie kapitału obrotowego firmy, poprzez uwolnienie zamrożonych aktywów. Korzystający z leasingu, czyli leasingobiorca, jest jednocześnie dostawcą. W pierwszej kolejności, przedsiębiorca sprzedaje środek trwały firmie leasingowej, która następnie zezwala mu na korzystanie z niego na podstawie umowy.

Leasing operacyjny a leasing finansowy Leasing zwrotny może mieć formę leasingu operacyjnego, bądź leasingu finansowego. Jeśli chodzi o formę operacyjną, to majątek, którego dotyczy umowa leasingowa wchodzi w skład aktywów leasingodawcy, dzięki temu możliwe jest odliczenie amortyzacji. W przypadku sprzedaży środka trwałego za cenę większą niż rynkowa, można spodziewać się wyższych opłat leasingowych. Z kolei, leasing finansowy polega na tym, że majątek podlegający umowie, wchodzi w skład aktywów leasingobiorcy, który może wrzucić w koszty uzyskania przychodu koszty amortyzacji przedmiotu umowy. Decydującą rolę, odgrywa w tym przypadku wielkość zysku, bądź straty na sprzedaż.

Za i przeciw Leasing zwrotny będzie korzystny dla firm, które posiadają środki trwałe, mające dużą wartość, i których nie chcą, bądź nie mogą się pozbyć. Dzięki umowie leasingowej, mogą one wciąż z nich korzystać. Co więcej, leasing może okazać się także dobrym pomysłem dla przedsiębiorców, znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy nie chcą zaciągać kredytu oraz dla takich, którzy chcą dokonać jakiejś inwestycji. Leasing zwrotny jest szczególnie popularny w sektorze nieruchomości. Jednakże, głównym problemem jest wycena środka trwałego, którego leasingodawcy sprzedaje się po cenie rynkowej, nierzadko niższej niż rzeczywista jego zarejestrowana wartość. W takim przypadku leasingobiorca, odsprzedając go firmie leasingowej traci. Co więcej, za zakup środka trwałego, np. samochodu i związanego z nim ryzyka utraty jego wartości, leasingodawcy naliczają duże odsetki.