2015-03-12

Jak rozliczyć dochody zagraniczne w PIT

30 kwietnia 2015 roku mija termin na składanie deklaracji PIT. Część podatników, swoje dochody uzyskała nie tylko w kraju, ale także za granicą. Jak rozliczyć uzyskane w zeszłym roku dochody zagraniczne i jak przestawić je w deklaracji PIT za 2014 rok?

Doliczenie dochodów zagranicznych do krajowych Podatnicy, którzy nie pracują na stałe za granicą, a jedynie przez krótki okres w roku i rozliczają swoje dochody w Polsce, podlegają krajowym zasadom opodatkowania. Dochody, które zostały uzyskane za granicą, należy przeliczyć na złotówki i doliczyć do dochodów krajowych, a od uzyskanej kwoty oblicza się podatek. Obowiązek podatkowy dotyczy rezydentów, czyli osób, które mają w Polsce ośrodek interesów życiowych, bądź przebywają na terytorium Rzeczpospolitej w roku podatkowym więcej niż 183 dni. Bez względu na to, czy podatnik jest zatrudniony na umowę o pracę, sprzedaje prawa autorskie, albo wynajmuje nieruchomość, jego przychody muszą zostać wykazane i opodatkowane w Polsce.

Jak ująć dochody zagraniczne w PIT? Przede wszystkim, należy posiadać wszelkie dokumenty oraz potwierdzenia otrzymania wynagrodzenia za granicą. Istotną kwestią są daty uzyskania pensji, które mają wpływ na konieczność przeliczenia kwoty dochodów zagranicznych na złotówki. Przeliczenia należy dokonać na podstawie średniego kursu, podanego przez Narodowy Bank Polski, na dzień poprzedzający termin zapłaty wynagrodzenia. W związku z tym, każdą wypłatę należy przeliczyć osobno.

Unikanie podwójnego opodatkowania Polska zawarła szereg umów międzynarodowych o uniknięciu podwójnego opodatkowania, które mają zapobiec przed podwójnym opodatkowaniem tych samych przychodów. W przypadku umów między Polską a innymi krajami, możemy wyróżnić dwie zasady rozliczania dochodów: zasadę odliczenia proporcjonalnego oraz zasadę zwolnienia z progresją. Jeśli umowa międzynarodowa stanowi, że należy stosować zasadę odliczenia proporcjonalnego, bądź gdy w ogóle taka umowa nie została podpisana, rezydent musi w zeznaniu podatkowym wykazać wszystkie zagraniczne przychody oraz proporcjonalnie (nie przekraczając podatku koniecznego do zapłacenia w kraju) odliczyć podatek, który został zapłacony za granicą. Jeśli chodzi o zasadę zwolnienia z progresją, zwalnia ona z opodatkowania dochodów zagranicznych w Polsce, jednakże może mieć wpływ na wysokość podatków obejmujących zarobki w kraju. Listę państw, z którymi Polska podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz zasady dla nich obowiązujące, można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.