2018-05-28

Blokada firmowego konta przez KAS a split payment

Konsekwencją zastosowania blokady rachunku oraz wykreślenia z rejestru jako podatnika VAT, będzie również niemożność korzystania z rachunku VAT. Wynika to z faktu, że rachunek VAT będzie funkcjonalnie związany z rachunkiem rozliczeniowym oraz z tego, że rachunek VAT będzie otwierany wyłącznie do rachunków rozliczeniowych prowadzonych dla podatników VAT. Dlatego blokada rachunku rozliczeniowego podatnika VAT uniemożliwi w praktyce korzystanie z rachunku VAT - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

Split payment bdzi wiele emocji. Dlatego wciąż kierowane są do resortu finansów zapytania celem rozwiania wątpliwości. Jedno z nich dotyczy uchwalonej ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Okazuje się, że jej regulacje mogą mieć znaczenie w przypadku blokady rachunku podmiotu kwalifikowanego.

Poseł Krzysztof Sitarski skierował zapytanie poselskie „Czy czasowe uniemożliwienie dysponowania i korzystania ze środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podmiotu kwalifikowanego prowadzonym przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową będzie miało także zastosowanie do kont prowadzonych według systemu split payment? W odpowiedzi na zapytanie nr 6974 Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Paweł Gruza potwierdził, że blokada rachunku podmiotu kwalifikowanego będzie dotyczyć każdorazowo tylko rachunku rozliczeniowego tego podmiotu. Należy jednakże mieć na uwadze, że rachunek VAT nie będzie samodzielnym rachunkiem bankowym. Będzie to rachunek utworzony do każdego rachunku rozliczeniowego prowadzonego dla podatnika podatku od towarów i usług (zarówno czynnego, jak i zwolnionego).

Paweł Gruza podkreślił, że na podstawie art. 119zv ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r. poz. 201 z późn. zm.), Szef Krajowej Administracji Skarbowej będzie mógł wydać postanowienie o blokadzie rachunku podmiotu kwalifikowanego na okres nie dłuższy niż 72 godziny, jeżeli posiadane informacje, w szczególności wyniki analizy ryzyka, wskazują, że podmiot kwalifikowany może wykorzystywać działalność banków lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi lub do czynności zmierzających do wyłudzenia skarbowego, a blokada rachunku podmiotu kwalifikowanego jest konieczna, aby temu przeciwdziałać. Blokada może być w określonych przypadkach przedłużana w drodze kolejnego postanowienia, jednakże nie dłużej niż na 3 miesiące.

MF podkreśliło, że w przypadku blokady rachunku na podstawie ww. przepisów, zgodnie z art. 96 ust. 9 pkt 5 ustawy o VAT, naczelnik urzędu skarbowego wykreśla z urzędu podatnika z rejestru jako podatnika VAT bez konieczności zawiadamiania go o tym, jeżeli posiadane informacje wskazują na prowadzenie przez podatnika działań z zamiarem wykorzystania działalności banków w rozumieniu art. 119zg pkt 1 Ordynacji podatkowej lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do celów mających związek z wyłudzeniami skarbowymi. W odpowiedzi MF podkreśliło, że konsekwencją zastosowania omawianej blokady oraz powyższego wykreślenia z rejestru jako podatnika VAT, będzie również niemożność korzystania z rachunku VAT. Wynika to z faktu, że rachunek VAT będzie funkcjonalnie związany z rachunkiem rozliczeniowym oraz z tego, że rachunek VAT będzie otwierany wyłącznie do rachunków rozliczeniowych prowadzonych dla podatników VAT. Dlatego blokada rachunku rozliczeniowego podatnika VAT uniemożliwi w praktyce korzystanie z rachunku VAT.

Ministerstwo Finansów podkreśliło, że podobny instrument funkcjonuje już np. w ustawie z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2017 r. poz. 1049).

Wiesława Moczydłowska