2016-08-24

Jak rozliczyć samochód wykupiony z leasingu?

Leasing jest jedną z najpopularniejszych form zakupu pojazdów na potrzeby firmy. Comiesięczne raty można odliczyć od podatku, a i sama forma finansowania jest znacznie łatwiej dostępna niż np. kredyt gotówkowy. W pewnym momencie leasing się jednak kończy i pozostaje decyzja o wykupieniu samochodu. Jak to zrobić?

Wykup samochodu w leasingu na potrzeby działalności gospodarczej

Wraz z końcem spłaty rat leasingowych w leasingu operacyjnym pojawia się często opcja wykupu pojazdu za ustaloną wcześniej kwotę lub procent jego wartości. W sytuacji, gdy chcemy dalej wykorzystywać auto do celów działalności gospodarczej otrzymamy fakturę VAT (inną niż faktury otrzymywane na poczet płatności rat), a sam pojazd ujmujemy w rozliczeniu jako środek trwały, którego wartością jest cena nabycia (tj. kwotę wykupu plus koszty ponoszone przez użytkownika od momentu przekazania pojazdu do użytkowania przez leasingodawcę pomniejszone o podlegający odliczeniu VAT). Podatek od wartości wykupu odliczyć można w dwóch wariantach: 100%, jeśli pojazd wykorzystywany jest całkowicie do prowadzenia działalności, 50%, jeśli pojazd wykorzystywany jest zarówno w działalności gospodarczej, jak i prywatnie.

Wykup leasingowanego pojazdu do celów prywatnych

Kończąca się umowa leasingowa może również spowodować chęć wykupu leasingowanego samochodu na cele prywatne (przy wzięciu na firmę np. nowszego modelu przy pomocy kolejnego leasingu). W takiej sytuacji również otrzymamy fakturę do transakcji wykupu, jednakże nie będziemy mogli odliczyć od niej podatku VAT jako kosztu uzyskania przychodu. Warto jednak wiedzieć, że przy sprzedaży samochodu przed upływem 6 lat, kwota sprzedaży może być potraktowana przez Urząd Skarbowy jako przychód z prowadzonej działalności. Nie jest to interpretacja ogólna przepisów i organy podatkowe powoli odchodzą od jej wykorzystywania. Warto jednak mieć na uwadze również taką sytuację.

Co z samochodem wykupionym na cele prywatne i wykorzystywanym w działalności gospodarczej?

Posiadając auto jako prywatna osoba, przedsiębiorca wciąż będzie mógł wykorzystywać je w działalności gospodarczej. W takim przypadku będzie mógł odliczać 50% VATu na paliwo i eksploatację, pod warunkiem prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu, zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami.