2017-03-20

Pracownicy tymczasowi - zmiany w zasadach zatrudnienia

Nowelizacja przepisów dotyczących pracowników tymczasowych, wchodząca planowo w życie w tym roku, jest rozwiązaniem mającym na celu ochronę pracownika zapewniając mu jeszcze lepiej sprecyzowane warunki pracy. Co zmieni się w zasadach zatrudniania pracowników tymczasowych?

Najważniejsza zmiana w zasadach zatrudnienia pracownika tymczasowego

Jednym z najważniejszych przepisów który ulegnie modyfikacji będzie możliwość zatrudnienia pracownika tymczasowego u jednego pracodawcy na okres nie dłuższy niż 18 miesięcy. I to niezależnie od tego, czy jest do danej firmy kierowany przez jedną, czy też przez kilka różnych agencji pośrednictwa pracy. Ma to na celu wyeliminowanie sytuacji, w których pracownik tymczasowy skierowany na określone stanowisko wykonuje swoje obowiązki przez długi, nawet kilkuletni okres.

Zapis o osiemnastomiesięcznym maksymalnym okresie ma zostać w nowelizacji dopracowany, gdyż jego wcześniejsze brzmienie pozwalało na modyfikacje właśnie poprzez delegowanie pracownika tymczasowego do określonej pracy poprzez kilka agencji (w tym agencje córki). Od momentu wejścia w życie powyższych zmian, taka możliwość zostanie skutecznie zlikwidowana.

Z jednej strony nowe brzmienie przepisów ma chronić pracowników tymczasowych, z drugiej niesie jednak ryzyko zwiększenia się szarej strefy. Zwłaszcza w sytuacji, w której zgodnie z danymi uzyskanymi przez Manpower Group, niecała połowa polskich pracodawców ma problemy ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy. Zatrudnianie pracownika tymczasowego na okres dłuższy niż 18 miesięcy, lub powierzanie mu szczególnie niebezpiecznych obowiązków skutkować będzie grzywną do 30 tys. zł.

Zmiany dla agencji

Nowelizacja będzie miała wpływ również na samą pracę agencji pracy tymczasowej. Od momentu wejścia w życie nowego brzmienia przepisów zobowiązane będą m.in. do posiadania biura, co ma ułatwić kontrole odpowiednim organom.

Planowane jest również ograniczenie ich ilości, zwłaszcza, że obecnie na terenie Polski istnieje ok. 6 tys. podmiotów świadczących usługi delegowania pracowników tymczasowych.

Kiedy przepisy mają wejść w życie?

Planowanym terminem wejścia w życie nowej ustawy jest 1 czerwca 2017 roku, choć dokładna data może się jeszcze zmienić. Mówi się również, że niektóre z przepisów obowiązywać miałyby dopiero od początku 2018 roku.