2016-07-15

Zmiany w przepisach o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Zgodnie ze zmianami z początku lipca, modyfikacjom ulegają przepisy o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Z czym muszą liczyć się przedsiębiorcy?

Zmiana przepisów jest efektem wprowadzonej we wrześniu 2015 roku nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Mają one na celu jeszcze dokładniejsze uszczelnienie systemu korzystania z ulg z tytułu zatrudniania osób niepełnosprawnych, a także wyeliminowanie możliwości powstawania nadużyć.

Zmiany w wpłatach na PFRON

Do tej pory, gdy przedsiębiorstwo zatrudniało co najmniej 25 pracowników, z czego mniej niż 6% stanu załogi było osobami niepełnosprawnymi, następował obowiązek wpłaty na rzecz PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) określonej sumy wyliczanej z wzoru: ilość brakujących pracowników (do wymaganych przepisami 6%) x przeciętne wynagrodzenie x 40,65%

Przedsiębiorca, który nie spełniał powyższego warunku mógł jednak zmniejszyć wartość wyliczonej kwoty kupując usługi lub produkty od firm, które zatrudniały przynajmniej minimalną ilość pracowników niepełnosprawnych, a następnie obniżyć wpłatę na PFRON o wartość otrzymanych faktur. Obecnie, zgodnie z nowelizacją przepisów maksymalna wartość ulgi z tego tytułu stanowi jedynie 80% wartości transakcji. Dodatkowo firma sprzedająca swoje usługi lub towary musi wystawić odpowiednią informację o kwocie obniżenia, a nabywca zapłacić należność w ustalonym na fakturze terminie.

Inne zmiany w ustawie

Nowe przepisy w ustawie umożliwiają również otrzymanie przez pracodawcę dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika, który w trakcie trwania zatrudnienia uzyskał orzeczenie o niepełnosprawności. Modyfikacja przepisów dotyczy również składu rady konsultacyjnej działającej przy Pełnomocniku ds. Osób Niepełnosprawnych. Zakres działania rady się nie zmienia, tj. wciąż zajmuje się opiniowaniem działalności funduszu i jego finansami, zmianie ulega jednak skład. Do tej pory wchodzić weń mogli przedstawiciele organizacji pozarządowych, związków zawodowych, samorządów, czy pracodawców. Nowelizacja zawęża krąg potencjalnych członków jedynie do pierwszej grupy.