2017-03-06

Kto i w jakim zakresie będzie kontrolował minimalne wynagrodzenie dla zleceniobiorców?

Wraz z początkiem stycznia 2017 roku weszły w życie nowe przepisy określające wysokość minimalnego wynagrodzenia zarówno w odniesieniu do stawki miesięcznej, jak i godzinowej. Dodatkowo, nowelizacja odpowiedzialnej za to ustawy wprowadziła kilka zmian w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy, zwiększając zakres kompetencji inspektorów o możliwość kontrolowania wdrażania w życie przez przedsiębiorców nowych przepisów.

Modyfikacja listy podmiotów kontrolowanych

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu wymusiła zmiany tzw. katalogu podmiotów kontrolowanych przez PIP. Wszystko po to, aby inspektorzy byli w stanie kontrolować zgodność działań z nowymi zasadami wszędzie tam, gdzie jest to konieczne.

Obecnie mogą to zrobić w wypadku:

  • Pracodawców, nie tylko zatrudniających w oparciu o umowy cywilno-prawne, ale również współpracujących z osobami wykonującymi jednoosobową działalność gospodarczą.
  • Firm świadczących usługi pośrednictwa pracy (również tymczasowej), doradztwa personalnego, czy zajmujących się poradnictwem zawodowym.
  • Podmiotów wymienionych w art. 18 c ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, co dotyczy m.in. Ochotniczych Hufców Pracy, klubów integracji społecznej, przedsiębiorców zagranicznych prowadzących tożsamą działalność jak wymieniona w pkt. 2 na terytorium Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  • Firmy zagraniczne, które delegują swoich pracowników na terytorium Polski w zakresie określonym przez ustawę o delegowaniu pracowników.

Co podlega kontroli Inspektorów PIP?

Zakres obowiązków Inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy wraz z nowelizacją ustawy o wynagrodzeniu minimalnym został powiększony. Oprócz sprawdzania legalności zatrudnienia, warunków pracy i zgodności z przepisami innych ustaw (np. wspomnianej ustawy o delegowaniu pracowników do pracy na terenie RP) mogą teraz kontrolować również wysokość wynagrodzeń, zarówno w przypadków pracowników zatrudnionych na umowy o pracę, o dzieło i zlecenie, jak i samozatrudnionych wykonujących dla przedsiębiorcy konkretne czynności opisane w umowie o współpracy.