2016-07-08

Rzetelność czeskiego kontrahenta VAT można sprawdzić

Przedsiębiorcy podejmujący współpracę z podmiotami zarejestrowanymi w Czechach, mogą ustrzec się przed nieuczciwymi kontrahentami i grożącymi im konsekwencjami podatkowymi na gruncie podatku VAT. Mają oni już możliwość sprawdzenia statusu podatkowego czeskiego podmiotu oraz potwierdzenia danych przez niego dostarczonych. Ministerstwo Finansów zachęca do korzystania z tej możliwości.

Jeśli podejmujesz współpracę z podmiotami zarejestrowanymi w Czechach, możesz sprawdzić status podatkowy czeskiego podmiotu oraz potwierdzić dane dostarczone przez niego – podało na swojej stronie internetowej polskie Ministerstwo Finansów. Taką możliwość udostępniły właśnie czeskie władze. Ministerstwo Finansów Republiki Czeskiej na swoim portalu podatnika opublikowało bowiem informacje o tzw. „nierzetelnym podatniku VAT".

MF Republiki Czeskiej nadaje przedsiębiorcy status „nierzetelnego podatnika VAT" (w drodze decyzji administracyjnej), kiedy ten istotni narusza obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego. Chodzi m.in. o:

  • brak wywiązywania się z obowiązku składania deklaracji;
  • niewpłacanie zadeklarowanego podatku;
  • brak współpracy podczas prowadzonej kontroli podatkowej;
  • uczestnictwo podatnika w podejrzanych transakcjach, gdzie zachodzi ryzyko niezapłacenia podatku; oraz
  • gdy w okresie co najmniej 3 miesięcy doszło do skumulowania zaległości w podatku VAT w wysokości min. 500 tys. CZK (ok. 80 000 zł).

Informacje o statusie „nierzetelnego podatnika VAT", w języku angielskim, znajdują się na stronie Ministerstwa Finansów Republiki Czeskiej.

Aby uzyskać informację o kontrahencie, w polu wyszukiwania, wpisać należy numer identyfikacyjny czeskiego kontrahenta (IČO). W ten sposób polski podatnik może uzyskać informacje o:

  • nazwie i adresie podmiotu (Details about registered entity);
  • nierzetelności podmiotu (Information concerning non reliable taxable person) - status „YES" świadczy o nierzetelnym podmiocie;
  • opublikowanych numerach rachunków bankowych (Bank account numbers for publication);
  • danych rejestracyjnych podatnika VAT (VAT payer registration data).

Ministerstwo Finansów zachęca do zweryfikowania kontrahenta czeskiego przed podjęciem z nim współpracy. Pomoże to uchronić się przed nieuczciwymi przedsiębiorcami i grożącymi konsekwencjami podatkowymi.

Wiesława Moczydłowska

photo credit: Prague Morning (Explored) via photopin (license)