2019-05-01

Kasy fiskalne online – jakie zmiany wprowadzą?

Kasy fiskalne online to kolejny krok w polskiej gospodarce na drodze do cyfryzacji dokumentacji firmowej. Dzięki podpisanej przez Prezydenta RP ustawie, wdrożenie ich w ciągu kolejnych lat może przynieść wymierne korzyści zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów.

Od kiedy obowiązują kasy fiskalne online?

Nowelizacja przepisów związana z kasami fiskalnymi wchodzi w życie 1 maja 2019 roku. Będzie ona zobowiązywała kolejne grupy przedsiębiorców do wyposażania się w nowsze rodzaje kas umożliwiające przekazywanie do Krajowej Administracji Skarbowej informacji o wszystkich wystawionych paragonach przy pomocy sieci internetowej.

Proces wymiany kas na nowe modele ma następować 4-etapowo:

• od 1 stycznia 2020 roku obowiązek posiadania kas mają firmy zajmujące się szeroko pojętą mechaniką samochodową, a także firmy handlujące paliwa-mi, olejami oraz gazem do napędzania silników, • 1 lipca 2020 roku obowiązek posiadania kas fiskalnych online dotknie punkty gastronomiczne (stacjonarne oraz sezonowe), hotele, pensjonaty, a także przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą węgla, brykietu i innych paliw stałych służących do celów opałowych, • 1 stycznia 2021 roku to graniczna data dla fryzjerów, kosmetyczek, lekarzy, prawników, firm budowlanych oraz siłowni i klubów fitness, • 1 stycznia 2023 roku – od tego dnia kasy fiskalne online muszą znajdować się we wszystkich pozostałych firmach świadczących usługi lub oferujących to-wary osobom fizycznym.

Kiedy należy wymienić kasę fiskalną?

Wymóg posiadania kasy fiskalnej online sprawia, że wielu przedsiębiorców dopiero rozpoczynających działalność zastanawia się, które urządzenie wybrać. Zgodnie z brzmieniem przepisów, standardowe kasy fiskalne z papierowym zapisem kopii paragonu wydawane będą na okres do 31 sierpnia 2019 roku. Jeśli myślimy o kasie z elektronicznym zapisem kopii paragonu, takie urządzenie będziemy mogli kupić oraz użytkować aż do 31 grudnia 2022 roku. Oczywiście, jak to było w przypadku wcześniejszych wersji, kasy fiskalne online również podlegają specjalnej uldze na zakup. Będzie ona wynosić 90% kosztu zakupu netto, lecz nie więcej jak 700 zł. Ważną zmianą w stosunku do poprzednich przepisów jest fakt, że przedsiębiorca nie musi już zgłaszać zakupu kasy, wystarczy, że wniosek o ulgę złoży w ciągu 6 miesięcy od momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji w swojej firmie.

Elektroniczne paragony – jakie zmiany wprowadzą?

Zadaniem kas fiskalnych online jest stworzenie cyfrowej wersji paragonu, a następnie przesłanie go do Centralnego Repozytorium Kas – banku danych zbierających oraz analizujących informacje o zakupach. Dostęp do przekazywanych w ten sposób danych otrzymają: Ministerstwo Finansów oraz przedstawiciele Urzędów Skarbowych i administracji państwowej.

Ma to na celu m.in. uszczelnienie ściągalności VAT, zmniejszenie skali oszustw podatkowych oraz przyspieszenie prowadzenia ewentualnych kontroli skarbowych w przedsiębiorstwach. Z drugiej strony, elektroniczna wersja paragonu jest działaniem proekologicznym zarówno dla właścicieli biznesów, jak i ich klientów. Po pierwsze, wraz z wprowadzeniem kas fiskalnych online zniknie obowiązek przechowywania papierowych (mało odpornych na blaknięcie) kopii paragonów, a co za tym idzie, archiwizacja dokumentacji firmowej będzie o wiele prostsza. Po drugie, paragony w postaci cyfrowej mogą być w łatwy sposób przypisane np. do płatności kartą klienta, dzięki czemu również z tej strony znika obowiązek posiadania papierowej kopii np. do celów reklamacyjnych.

Co zapewnią kasy fiskalne online?

Cyfryzacja dokumentacji firmowej to bardzo ważny krok w celu poprawy jakości pracy przedsiębiorców. To również możliwość skuteczniejszego wyłapywania wszelkich nieprawidłowości związanych z oszustwami podatkowymi. Nic więc dziwnego, że przepisy o kasach fiskalnych online w końcu wchodzą w życie. Uruchomienie tego systemu pozwoli łatwiej wyłapywać nieetycznie prowadzone biznesy, a także zmniejszy ilość biurokracji, z jaką do czynienia mają przedsiębiorcy.

Przeniesienie paragonów do postaci cyfrowej to również dobra wiadomość dla konsumentów – wyblakłe lub zgubione paragony nie będą już przeszkodą w złożeniu reklamacji czy zwrocie towaru.