2017-06-23

Ulga w podatku rolnym. Co może wójt?

Działalność rolnicza narażona jest na wiele nagłych i niespodziewanych zdarzeń, a ze względu na swoją specyfikę – przede wszystkim zdarzeń losowych, np. nawałnice czy susze. W jakich przypadkach kierownik jednostki samorządowej może zwolnić rolnika z płacenia podatku?

Organ podatkowy

Zgodnie z art. 6a ust. 4a ustawy o podatku rolnym organem podatkowym właściwym w sprawach podatku rolnego jest wójt (burmistrz, prezydent miasta). Stosowanie do treści art. 1 wspomnianej ustawy opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

Stan klęski żywiołowej

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o stanie klęski żywiołowej, rozumie się przez nią katastrofę naturalną lub awarię techniczną, których skutki zagrażają życiu lub zdrowiu dużej liczby osób, mieniu w wielkich rozmiarach albo środowisku na znacznych obszarach, a pomoc i ochrona mogą być skutecznie podjęte tylko przy zastosowaniu nadzwyczajnych środków, we współdziałaniu różnych organów i instytucji oraz specjalistycznych służb i formacji działających pod jednolitym kierownictwem.

Ulga w podatku rolnym

Z treści art. 13c ustawy o podatku rolnym wynika, że w przypadku wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, organ podatkowy może przyznać podatnikowi ulgę w podatku rolnym przez zaniechanie jego ustalenia albo poboru w całości lub w części, w wysokości zależnej od rozmiarów strat spowodowanych klęską w gospodarstwie rolnym. Co ważne, przy przyznawaniu ulg i ustalaniu ich wysokości uwzględnia się wysokość otrzymanego odszkodowania z tytułu ubezpieczenia ustawowego.

Warto również mieć na uwadze, że ulgę przyznaje się za ten rok podatkowy, w którym został wprowadzony stan klęski żywiołowej. Jeżeli natomiast stan klęski żywiołowej wprowadzony został po zapłaceniu podatku za dany rok, ulgę stosuje się w następnym roku podatkowym. Zatem wójt tylko w tym konkretnym przypadku jest umocowany do zwolnienia z podatku. W innych sytuacjach decydować będzie rada gminy.

Źródła / odesłania: ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. 2016 poz. 617 z późn. zm.), ustawa z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej (Dz. U. 2014 poz. 333 z późn. zm.)