2017-04-05

Fiskus wykreśla z rejestru VAT

Od 1 stycznia br. obowiązuje znowelizowana ustawa o podatku od towarów i usług. Konsekwencje zmian widać we wzroście liczby wykreślonych firm z rejestru VAT, wśród których nie brakuje legalnie działających podmiotów.

Z treści nowych przepisów wprost wynika, że fiskus nie musi informować o wykreśleniu z rejestru, przez co nikt tego nie robi. Zgodnie bowiem z nowym brzmieniem art. 96 ust. 9 ustawy o VAT (Dz. U. 2016 poz. 710), naczelnik urzędu skarbowego wykreśla z urzędu podatnika z rejestru jako podatnika VAT bez konieczności zawiadamiania o tym podatnika. Skutkiem tego często może on nawet nie wiedzieć, że formalnie nie jest już traktowany jako podatnik VAT – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Kiedy fiskus wykreśla

Naczelnik urzędu skarbowego może usunąć firmę z rejestru w dziewięciu przypadkach przewidzianych w ustawie. Dzieje się tak m.in. w sytuacji, gdy podatnik nie istnieje lub mimo podjętych udokumentowanych prób nie ma możliwości skontaktowania się z podatnikiem albo jego pełnomocnikiem. Dodatkowo, niezgodne z prawdą dane wskazane w zgłoszeniu rejestracyjnym również mogą być podstawą wykreślenia.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", ponad 22,3 tys. podmiotów zostało wykreślonych z rejestru podatników VAT od 1 stycznia 2017 r. do 28 lutego 2017 r.

Tracą nawet uczciwi

Nowe przepisy są następstwem polityki uszczelniania systemu podatkowego. Niestety, dodany do art. 96 ustawy o VAT ust. 9a dotknął także uczciwych przedsiębiorców. Wykreśleniu z urzędu z rejestru jako podatnik VAT podlega bowiem także podatnik, który zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej na okres co najmniej 6 kolejnych miesięcy. Dość powiedzieć, że wspomniana ustawa dopuszcza możliwość zawieszenia działalności nawet na dwa lata.

Przywrócenie do rejestru

Znowelizowana ustawa o VAT przewiduje dwie możliwości. Po pierwsze, naczelnik urzędu skarbowego przywraca zarejestrowanie podatnika jako podatnika VAT czynnego bez konieczności składania zgłoszenia rejestracyjnego, jeżeli podatnik udowodni, że prowadzi opodatkowaną działalność gospodarczą oraz, w przypadku niezłożenia deklaracji pomimo takiego obowiązku, niezwłocznie złoży brakujące deklaracje.

Po drugie, przywrócenie jest możliwe, jeżeli podatnik wykaże, że prowadzi działalność gospodarczą, a wystawienie faktury lub faktury korygującej było wynikiem pomyłki lub nastąpiło bez wiedzy podatnika.