2017-04-21

Czy dane największych płatników CIT będą jawne?

W chwili obecnej dane podatników podatku CIT są niejawne, przez co zwykli obywatele nie mają możliwości zaczerpnięcia informacji na temat efektów prowadzonej przez nich działalności. Z tego powodu powstał projekt, który zakłada możliwość publikacji wybranych danych do publicznej wiadomości.

Cel projektu

Zgodnie z zamysłem autorów, istotą jego powstania jest chęć nawiązania do tzw. społecznej odpowiedzialności podmiotów biznesowych. Ma to na celu przekazanie obywatelom informacji na temat działalności największych podatników poprzez publikację danych związanych z prowadzoną działalnością. Celem projektu jest m.in. ułatwienie pozarządowym organizacjom kontrolnym dostępu do określonych informacji w celu przeprowadzania i publikowania analiz biznesowych. Zgodnie z deklaracją pomysłodawców, projekt udostępnienia obywatelom danych podatkowych największych płatników CIT podyktowany jest troską o interes społeczny i gospodarczy Polski.

Założenia projektu

Nowelizacja przepisów zawierających się w ustawie o CIT zgodnie z projektem ma posiadać zapisy dające dodatkowe kompetencje ministrowi odpowiedzialnemu za sprawy związane z finansami publicznymi. Wraz z jej wejściem w życie otrzyma on prawo do publikowania wybranych danych umieszczonych w zeznaniach podatkowych podmiotów, tj.: przychodów, kosztów uzyskania przychodu, dochodu, podstawy opodatkowania (wraz z należnym podatkiem) oraz danych identyfikacyjnych przedsiębiorstwa.

Taka informacja będzie również mogła, zgodnie z zapisami projektu, wskazywać wysokość efektywnej stopy podatkowej obliczonej jako procentowy udział kwoty podatku należnego w zysku brutto wynikającym ze sprawozdania złożonego za rok podatkowy.

Które firmy będą podlegać pod nowe przepisy?

Nowe przepisy w zakresie publikacji danych obejmą 1% podatników, a w skład tej grupy wchodzić będą wyłącznie największe przedsiębiorstwa działające na polskim rynku. Nie wiadomo jednak, kiedy przepisy zaczną obowiązywać, bowiem w obecnej chwili znane są jedynie wstępne założenia projektu, które - przed ostatecznym wejściem w życie - czeka długa droga legislacyjna.