2017-03-27

Jak ująć dofinansowanie wypoczynku w księgach rachunkowych?

Dofinansowanie wypoczynku pracowników i ich rodzin z zakładu pracy możliwe jest dzięki Zakładowemu Funduszowi Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Warunkiem są odpowiednie zapisy w regulaminie oraz odpowiednie rozliczenie funduszy przekazanych na ten cel pracownikom.

Regulamin ZFŚS

Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych jest jednym z ważniejszych dokumentów pozwalającym na odpowiednie przygotowanie się do wydawania owych świadczeń. Zawierać w nim powinny się wszelkie niezbędne informacje dotyczące warunków przyznania dofinansowania, oraz wzory wniosków przeznaczone dla pracowników.

Czy otrzymane świadczenie jest dochodem?

Zgodnie z art. 12 ust. 1 i art 20. ust. 3 ustawy o PIT świadczenie z ZFŚS na rzecz pracownika jest dla niego przychodem. Jednakże już art. 21 ust. 1 pkt 78 tej samej ustawy mówi, że wolne od podatku są wyjazdy na wczasy, kolonie, obozy i zimowiska zorganizowane przez podmioty zajmujące się organizacją powyższych.

Jak ewidencjonować świadczenia na wyjazdy?

Po pierwsze należy pamiętać, że każde przyznane dofinansowanie zmniejsza ilość budżetu ZFŚS, co należy odnotować zapisem po stronie Wn na koncie 831 "Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych" i po stronie Ma na koncie 234 "Pozostałe rachunki z pracownikami".

Jeśli dopłata dotyczy dziecka pracownika, które nie ukończyło jeszcze 18 roku życia, dopłata nie będzie podlegała obowiązkowi odciągnięcia od niej podatku dochodowego. Nie stanowi ona również w takim przypadku podstawy do naliczania ZUS.

Następnie należy kwotę wypłacanego świadczenia ująć po stronie Wn na koncie "Pozostałe rozrachunki z pracownikami" oraz po stronie Ma w na koncie "Kasa" (jeśli pracownik otrzymał gotówkę w kasie), "Rachunek bankowy" (jeśli pieniądze przelano na jego rachunek bankowy z rachunku bankowego przedsiębiorstwa), lub "Rachunek bankowy ZFŚS" (jeśli płatność nastąpiła z rachunku przeznaczonego na środki ZFŚS).