2017-03-14

Obowiązki przedsiębiorcy przy dokumentowaniu cen transferowych

Wchodząca w życie z początkiem roku nowelizacja przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych i osób prawnych nakłada na przedsiębiorców nowe obowiązki w zakresie regulacji i dokumentowania cen transferowych.

Czym są ceny transferowe?

Ceny transferowe są cenami ustalanymi przez powiązane ze sobą przedsiębiorstwa świadczące sobie wzajemnie usługi lub sprzedające produkty.

Jakie zmiany wprowadziła nowelizacja?

Wraz z nowelizacją przepisów zmianie uległa przede wszystkim sama definicja podmiotów powiązanych ze sobą kapitałowo zwiększając do 25 proc. (z 5 proc. obowiązujących w poprzednim roku) próg powodujący powstanie powiązań między dwiema firmami. Wprowadza to również modyfikacje w obowiązkowej dokumentacji, jaką muszą przygotowywać przedsiębiorcy.

Pierwszym nowym elementem są obowiązkowe oświadczenia składane wraz z deklaracjami podatkowymi, potwierdzające przygotowanie dokumentacji za poprzedni rok. W przypadku firm, dla których rok podatkowy jest identyczny z rokiem kalendarzowym obowiązek złożenia oświadczenia spadnie na nie po raz pierwszy w marcu 2018 roku. Obowiązek dokumentacyjny zależy również nie jak do tej pory od wartości transakcji lecz od przychodów i kosztów osiąganych przez przedsiębiorstwo w poprzednim roku. Pierwszy próg wyznaczony został wraz z nowymi przepisami na 2 mln euro. Jeśli spółka go przekroczy, obowiązkowo będzie musiała przygotować dokumentację local file (dokumentację lokalną poszerzoną m.in. o kwestie uzgadniania danych księgowych i podatkowych). Jeśli przychody lub koszty firmy w roku poprzednim wynoszą od 2 do 10 mln euro - przedsiębiorcy będą musieli przygotować local file zawierający dane finansowe, identyfikację podmiotów oraz opis kalkulacji dochodów. Podatnicy łapiący się do trzeciego progu (ponad 20 mln euro) będą zmuszeni do przygotowywania tzw. master file, czyli pełnej dokumentacji grupowej. Dodatkowo wszyscy podatnicy posiadający przychody i koszty na poziomie ponad 10 mln euro będą zobowiązani do przygotowania tzw. benchmarku - dokumentu, w którym dana spółka jest w stanie uzasadnić wysokość marży lub narzutu między powiązanymi ekonomicznie podmiotami.

Jaki jest cel wprowadzenia nowych przepisów?

Celem zmian w przepisach o cenach transferowych jest chęć zdobycia informacji niezbędnych do obniżenia ryzyka zaniżania dochodów w transakcjach. Przepisy w nowym brzmieniu pozwalają również na jeszcze lepsze typowanie przedsiębiorstw do kontroli skarbowych.