2017-02-08

Sprzedaż wysyłkowa a ustawa o VAT

Sprzedaż realizowana na terytorium innego państwa członkowskiego determinuje odmienne obowiązki podatkowe. Spełniając jednak warunki określone dla sprzedaży wysyłkowej podatnik ma możliwość wyboru kraju opodatkowania dokonanej dostawy.

Ustawa o podatku od towarów wyróżnia dwie możliwości: sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju i sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju. O ile oba przypadki wykazują pewne podobieństwa, tak istnieją między nimi zasadnicze różnice w formie opodatkowania oraz miejscu zapłaty podatku VAT.

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju

Najprościej rzecz ujmując – stosownie do ustawowej definicji – przez sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych na terytorium innego państwa członkowskiego, które jest miejscem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru.

Sprzedaż ta dokonywana jest przez podatnika podatku od towarów i usług (podatnika z Polski), pod warunkiem, że dostawa realizowana jest na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub podmiotu niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej innego niż wyżej wymienieni podatnicy.

W przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego, które jest krajem docelowym dla wysyłanych lub transportowanych towarów.

Należy przy tym pamiętać, że dostawę towarów uznaje się za dokonaną, jeżeli całkowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe wysyłanych lub transportowanych do tego samego państwa, pomniejszona o kwotę podatku, jest mniejsza lub równa w danym roku od ustalonego przez państwo członkowskie limitu dla wysyłanych lub transportowanych towarów. Dla Polski jest to 160 000,00 zł (40 293,00 EUR).

Sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju

W drugim przypadku sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju to dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju. Inny jest zatem kierunek sprzedaży wysyłkowej, natomiast w obu przypadkach odbiorcą jest osoba prywatna lub przedsiębiorca, który nie jest czynnym podatnikiem i nie ma obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Warto w tym miejscu wyjaśnić, że pojęcie podatku od wartości dodanej jako instytucji prawa unijnego jest tożsame z podatkiem od towarów i usług funkcjonującym na gruncie ustawodawstwa krajowego. W praktyce obie konstrukcja są synonimami i odnoszą się do tego samego podatku.

W przypadku sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium kraju.