2017-02-06

Dywidenda rzeczowa podlega VAT

Czy wypłata przez spółkę dywidendy w formie niepieniężnej poprzez przeniesienie na rzecz wspólników prawa własności nieruchomości jest nieodpłatnym przeniesieniem towarów, które podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego – tak.

Powyższe pytanie zostało zadane we wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług. Zdaniem wnioskodawcy, przeniesienia własności nieruchomości stanowiącej składnik majątku spółki w ramach podziału zysku wspólnikom, nie można uznać za nieodpłatne przeniesienie towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Odmienne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu (ILPP5/4512-1-211/15-4/AI) uznając, że punktu widzenia spółki jest błędny. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 7 grudnia 2016 r. (I FSK 1728/16) podzielił pogląd wyrażony w interpretacji indywidualnej.

Stan faktyczny

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przedstawiono, że spółka posiada niepodzielone zyski z lat poprzednich, a jej zarząd przewiduje, że w bieżącym roku obrotowym spółka odnotuje kolejne zyski nadające się do podziału między wspólników. Spółka zamiast wypłacić dywidendę w formie pieniężnej, zamierza dokonać dywidendy niepieniężnej zwanej również dywidendą rzeczową. W ramach podziału wypracowanych zysków Spółka zamierza nieodpłatnie przekazać prawo własności nieruchomości należących do spółki na rzecz wspólników, którym przysługiwać będzie prawo do dywidendy, zgodnie z przyszłą uchwałą zgromadzenia wspólników.

Co ważne, spółka jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz przysługiwało jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabywaniu nieruchomości, które mają być przedmiotem dywidendy w formie niepieniężnej.

Z uzasadnienia

W sytuacji opisanej we wniosku o wydanie interpretacji, tj. gdy spółka dokonuje wypłaty dywidendy w formie rzeczowej poprzez przeniesienie prawa własności nieruchomości, to w świetle ustawy o VAT dochodzi do dokonania nieodpłatnej dostawy towarów, która na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu. Przy tym dla takiej kwalifikacji bez znaczenia jest przyczyna przekazania tych rzeczy, bowiem bez względu, czy będzie to umowa darowizny, czy też dywidenda z zysku spółki, w aspekcie opodatkowania podatkiem od wartości dodanej nie ma to żadnego znaczenia. Efektem ekonomicznym, który ma istotne znaczenie dla tej daniny jest to, że spółka dokonała dostawy towarów.