2017-02-24

Około 200 tys. przedsiębiorców w Polsce objętych obowiązkiem wysyłki JPK

Od 1 stycznia tego roku wszyscy mali i średni przedsiębiorcy w Polsce zostali objęci obowiązkową, comiesięczną wysyłką ewidencji zakupu i sprzedaży VAT w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego. JPK_VAT należy przesyłać na bramkę MF do 25-go następnego miesiąca. Ponieważ 25-ty wypada w lutym w sobotę, termin wysyłki pierwszej styczniowej ewidencji mija w poniedziałek, 27 lutego.

Nowy obowiązek

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to plik o uzgodnionej strukturze logicznej zawierający dane z systemu finansowo-księgowego podatnika. Przekazywanie JPK to nowy obowiązek a celem jego wprowadzenia jest umożliwienie organom skarbowym szybkiej weryfikacji poprawności deklarowanych kwot przychodu i podatku. Podobny obowiązek istnieje już w wielu krajach w Unii Europejskiej, między innymi w Austrii, Belgi, Danii, Holandii, Niemczech, Szwecji czy Wielkiej Brytanii. W Polsce od lipca ubiegłego roku obowiązkiem wysyłki JPK objęte są już duże przedsiębiorstwa. Rewolucja JPK nie ominie żadnego przedsiębiorcy – w następnej kolejności obowiązkiem wysyłki JPK_VAT zostaną objęci także mikro przedsiębiorcy.

Co zawiera JPK_VAT?

Plik JPK_VAT zawiera wszystkie dokumenty podlegające ustawie o VAT. Dane obejmują faktury VAT, numery dowodów zbiorczych paragonów – dla sprzedaży fiskalnej. Czynności nieobjęte obowiązkiem sprawozdawczości dla potrzeb deklaracji VAT-7 nie są objęte obowiązkiem raportowania na potrzeby JPK. W przypadku rozliczenia faktur w częściach (w różnych okresach), w ewidencji powinna znaleźć się informacja, czy i w jakiej części faktura została ujęta w danym okresie rozliczeniowym. Informacja dotycząca pola NIP dla ewidencji sprzedaży nie jest wymagana, zaś dla ewidencji zakupu należy ją wypełnić.

Problemy z JPK

Nowy obowiązek budzi wśród księgowych i przedsiębiorców liczne obawy. Już sam sposób ustalenia, czy firma jest objęta obowiązkiem wysyłki JPK rodzi wiele wątpliwości. W październiku, firma doradcza Grant Thornton opublikowała raport prezentujące najczęstsze problemy, z jakimi przy wysyłce pierwszego JPK spotkali się przedstawiciele dużych przedsiębiorstw. Na liście znalazły się między innymi brak NIPu wystawcy faktury, naliczenie podatku z poprzedniej deklaracji, problemy z zerową deklaracją czy deklaracją kwartalną. Przejdź do pełnego raportu. Najbliższe dwa dni robocze będą wiec sporym testem dla księgowych, jak i dla samego MF.

Masz za sobą wysyłkę pierwszego pliku JPK_VAT? Wypełnij krótką ankietę i podziel się swoimi doświadczeniami. Raport z badania zostanie opublikowany na naszym portalu.