2017-02-22

Czy ubezpieczenie samochodu można odliczyć od podatku?

Posiadanie samochodu wiąże się z ponoszeniem regularnych kosztów. Pojazd wymaga zarówno okresowych przeglądów, tankowania, jak i ważnego ubezpieczenia niezbędnego do poruszania się po polskich drogach. Czy koszt takiego ubezpieczenia możemy wrzucić w koszty firmowe?

Które ubezpieczenie możemy wrzucić w koszty prowadzonej działalności?

W ramach pakietu ubezpieczenia dostępne są trzy jego rodzaje. OC, które jest obowiązkowe dla każdego samochodu, oraz dobrowolnie dodawane AC i NWW. Wszystkie one podlegają możliwości zaliczenia w koszty firmowe, jednakże na nieco różniących się zasadach.

Wszystkie poniższe uwagi dotyczą samochodów osobowych wykorzystywanych w firmie. Pojazdy konstrukcyjnie dostosowane do wykorzystania w ramach prowadzonej działalności (tj. samochody ciężarowe) nie podlegają poniższym ograniczeniom.

O ile ubezpieczenie OC i NWW rozliczyć możemy zazwyczaj w pełnej jego wartości, w wypadku AC (którego wysokość zależy od wartości samochodu), zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym kwota podlegająca rozliczeniu zależna jest od porównania wartości Autocasco w stosunku do górnego limitu wynoszącego 20 000 euro przeliczanych po kursie z dnia zawarcia umowy ubezpieczeniowej. Warto jednak pamiętać, że ostatecznie wysokość sumy wartości ubezpieczenia odliczonej od podatku zależna jest również od sposobu użytkowania samochodów w firmie.

Sposób użytkowania a wartość ubezpieczenia do odliczenia

Jeśli chodzi o samochody osobowe wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej wymienić możemy dwa sposoby użytkowania: samochodu prywatnego na cele służbowe i samochodu stanowiącego środek trwały w firmie. O ile w momencie rozliczania pojazdu firmowego nie musimy brać pod uwagę zasad innych niż wymienione powyżej, sprawa nieco komplikuje się, gdy użytkujemy w czasie prowadzenia działań biznesowych samochód prywatny.

W tym przypadku prawo zmusza przedsiębiorcę do prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu (tzw. kilometrówka) i dopiero na jej podstawie możemy określić wartość ubezpieczenia podlegającą odliczeniu. Wynosi ona iloczyn ilości kilometrów wynikających z ewidencji i stawki za 1 kilometr. Dodatkowo w momencie rozliczania stawki AC, otrzymaną w ten sposób sumę należy przyrównać do wspomnianej wyżej kwoty 20 000 euro, aby otrzymać wartość podlegającą wliczeniu w koszty prowadzonej działalności.

Jaki dokument jest niezbędny do rozliczenia składek na ubezpieczenie?

Rozliczenie składek ubezpieczeniowych samochodu realizowane jest na podstawie posiadanej polisy ubezpieczeniowej. Nie jest wymagane posiadanie osobnej faktury. Dzień powstania kosztu jest dniem wystawienia polisy ubezpieczeniowej.