2017-02-15

System podzielonej płatności

Ciąg dalszy reformy podatków. Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić mechanizm podzielonej płatności jako remedium na luki we wpływach z VAT.

Podzielona płatność (ang. split payment) jest jednym z kluczowych rozwiązań mających zwiększyć efektywność systemu podatkowego. Jakie są założenia systemu? – Przedsiębiorca, sprzedając towar, będzie otrzymywać kwoty netto na swój rachunek podstawowy, zaś VAT będzie wpływał na jego konto VAT. To z tego konta przedsiębiorca zapłaci kwoty VAT naliczone na fakturach jemu wystawionych przez jego dostawców. Resztę odprowadzi do urzędu skarbowego, bo zobowiązaniem wobec fiskusa jest różnica między podatkiem należnym a naliczonym. W idealnym układzie używanie konta VAT nie pogorszy w żaden sposób jego płynności, natomiast będzie się wiązać z korzyściami – tłumaczył w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” wiceminister finansów Paweł Gruza.

Liczby nie kłamią

Z szacunków formy doradczej PwC wynika, że luka podatkowa – rosnąca systematycznie do tego czasu – wyniosła w 2013 roku 46,8 miliardów PLN. Po tym okresie nastąpił incydentalny spadek do wysokości 41,2 miliardów PLN w roku 2014, aby ostatecznie w 2015 r. osiągnąć poziom 49 miliardów PLN (według prognoz w 2016 r. będzie to 45 miliardów PLN). Jest więc o co walczyć i, jak widać, resort finansów ma w zanadrzu sprawdzony oręż skierowany przeciw oszustom. Ale co z uczciwymi firmami?

Echo zmian

Ofensywa podatkowa rządu wielokrotnie odbijała się ostrym rykoszetem na przedsiębiorcach, przez co i ten pomysł budzi pewne wątpliwości, zwłaszcza w kontekście zwrotu VAT. Jak jednak zapewnia resort finansów, wprowadzenie systemu podzielonej płatności nie spowoduje żadnych negatywnych skutków dla przedsiębiorców, gdyż co do zasady split payment przyspiesza i ułatwia proces zwrotu naliczonego podatku od towarów i usług. Projekt ministerstwa zakłada bowiem, że zwrot VAT trafi bezpośrednio na podstawowy rachunek bankowy podatnika.

Zdaniem ekspertów

– System podzielonej płatności ukróci przestępczy biznes, oszust nie będzie bowiem mógł swobodnie dysponować podatkiem – stwierdził w rozmowie z „Rz” Mateusz Walewski, starszy ekonomista PwC.

Podstawowym skutkiem zastosowania split payment jest wyłączenie kwoty podatku spod kontroli podatnika. W ten sposób, model podzielonej płatności gwarantuje otrzymanie przez organy podatkowe całej kwoty VAT, która powinna zostać odprowadzona na rzecz Skarbu Państwa oraz daje możliwość monitorowania przebiegu płatności pomiędzy podatnikami – czytamy w raporcie PwC z października 2015 r.