2017-02-13

Ulga badawczo-rozwojowa

Ustawy o podatku dochodowym – zarówno od osób fizycznych, jak i od osób prawnych – od 1 stycznia 2016 roku przewidują ulgę podatkową B+R. Od podstawy opodatkowania można w związku z tym odliczyć pewne koszty ponoszone przez podatników na działalność badawczo-rozwojową.

Chodzi tutaj o koszty zwane w ustawach kwalifikowanymi, które odlicza się od podstawy opodatkowania, a o których mowa w art. 26e ustawy o PIT (Dz. U. 2016 poz. 2032) i art. 18d ustawy o CIT (Dz. U. 2016 poz. 1888).

Co istotne, w przypadku podatnika PIT kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Koszty kwalifikowane

W obu ustawach za koszty kwalifikowane uznaje się:

  • koszty zatrudnienia, w tym również składki zusowskie, jeżeli dotyczą pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej,
  • nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową,
  • ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, a także nabycie wyników badań naukowych,
  • odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej,
  • jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem,
  • odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Dodatkowo, ustawa o PIT w brzmieniu z dnia 1 stycznia 2017 r. do kosztów kwalifikowanych zalicza również koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione przez podatnika będącego mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Wysokość kosztów kwalifikowanych

W przypadku gdy podatnik jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć 50% we wszystkich powyższych przypadkach.

Jeśli chodzi o pozostałych podatników, 50% ulga dotyczy wyłącznie kosztów zatrudnienia. W pozostałych sytuacjach ulga maksymalnie wynosi 30%

Należy ponadto pamiętać, że koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie, a ulga podatkowa B+R nie przysługuje podatnikowi, jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.