2017-01-18

Tekst jednolity ustawy o CIT już ze zmianami

W Dzienniku Ustaw z 24 listopada 2016 r. pod poz. 1888 opublikowany został nowy tekst jednolity wielokrotnie już nowelizowanej ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednak pospieszono się nieco bo zaledwie kilka dni później Sejm uchwalił kolejną nowelizację, która wprowadza zmiany do tej ustawy. Przy okazji nowelizacji dotyczącej kwoty wolnej w PIT wprowadzono też zmiany do ustawy o CIT.

Nowelizacja dotyczy funduszy inwestycyjnych. Utrzymuje ona zwolnienie podmiotowe z CIT dla Otwartych Funduszy Inwestycyjnych, a także dopuszcza zwolnienie dla polskich FIZ-ów. Będą one mogły korzystać, na warunkach określonych w ustawie, ze zwolnień przedmiotowych. Zwolnienia nie będą miały zastosowania w zakresie, w jakim funduszom tym można przypisać ryzyko wykorzystywania ich w schematach tzw. agresywnej optymalizacji podatkowej.

Przypomnieć należy także zmiany, które obowiązywać będą w zakresie CIT od 1 stycznia 2017 r. a ogłoszone zostały w Dzienniku Ustaw z 27 września 2016 r. w poz. 1550. Opublikowana została pod tą pozycją ustawa z dnia 5 września 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dotycząca obniżenia stawek w CIT.

Ustawa obniżyła stawkę podatku dochodowego od osób prawnych z 19% do 15% dla grupy małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność – w roku, w którym ją rozpoczęli.

Zdaniem resortu finansów, celem ustawy jest poprawa warunków do rozwoju i lepszej konkurencyjności wewnętrznej i zewnętrznej tych firm. Wprowadzane nowelizacją rozwiązania mają wesprzeć podatników, dla których utrudnienia w pozyskiwaniu kapitału na inwestycje czy zaburzone warunki stanowią barierę w rozwijaniu przedsiębiorstwa.

Chociaż uszczelnienie systemu podatkowego kojarzone jest bardziej z przepisami dotyczącymi podatku od towarów i usług to w zakresie nowelizacji ustawy o CIT wprowadzone zostały również zmiany uszczelniające system podatkowy, poprzez ograniczenie stosowania niektórych preferencji podatkowych w przypadku transakcji dokonywanych wyłącznie lub głównie w celu uzyskania korzyści podatkowej (bez uzasadnionych przyczyn ekonomicznych) oraz zmiany przepisów wykorzystywanych w stosowanych przez podatników schematach optymalizacyjnych.

Nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2017 r. Wyjątkowo, z dniem następującym po dniu ogłoszenia, wszedł w życie art. 7 nowelizacji, który wprowadza ograniczenie w stosowaniu obniżonej, 15%, stawki podatku CIT, w stosunku do podatników nowoutworzonych w wyniku działań restrukturyzacyjnych, przeprowadzanych jeszcze przed wejściem właściwych przepisów w życie, a już po ich opublikowaniu.

Nowych regulacji pojawiło się więc wiele w systemie podatkowym i księgowi znów mają obowiązkową lekturę.

Wiesława Moczydłowska