2016-09-12

Koszty wyżywienia pracownika podczas podróży służbowej

Każdemu pracownikowi będącemu w podróży służbowej przysługuje dieta w wysokości określonej w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej dotyczącej należności wynikających z tytułu podróży służbowych*. Przedsiębiorca może jednak zdecydować, że zamiast wypłacania diet zwróci pracownikowi koszty wyżywienia na podstawie przedstawionych przez niego rachunków.

Tytuł rozporządzenia, które określa wysokość diet dotyczy co prawda pracowników sfery budżetowej, jednak z przepisów kodeksu pracy wynika fakt, że limity dotyczą także pracodawców prywatnych. Zgodnie z artykułem 775 Kodeksu pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141) pracodawca będący spoza sfery budżetowej sam określa w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej. Jednakże ustalona wysokość diety nie może być niższa niż określona w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w stawie diet.

Gdy układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania lub umowa o pracę nie zawiera takich postanowień, pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów podróży służbowej zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Wysokość diet obowiązująca w podróżach służbowych

Obowiązująca obecnie stawka diety krajowej to 30 zł za dobę podróży służbowej. Wysokość diety zagranicznej określa tabela wysokości diet znajdująca się w Rozporządzeniu. Podstawą, według której wylicza się wysokość diety jest czas trwania podróży.

Jeśli podróż służbowa nie przekracza jednej doby oraz wynosi:

  • mniej niż 8 godzin - dieta nie przysługuje;
  • od 8 do 12 godzin - przysługuje połowa diety;
  • ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Jeśli czas podróży służbowej przekracza dobę, za każdą pełną dobę należy naliczyć dietę w pełnej wysokości, natomiast za niepełną, ale rozpoczętą:

  • do 8 godzin - 50% wysokości diety;
  • ponad 8 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Jeśli pracownik będący w podróży służbowej krajowej otrzymał bezpłatnie wyżywienie, kwota diety jest pomniejszana o:

  • 25% diety – jeśli bezpłatnie otrzymał śniadanie;
  • 50% diety – jeśli bezpłatnie otrzymał obiad;
  • 25% diety – jeśli bezpłatnie otrzymał kolację.

Jeśli czas podróży służbowej przekracza dobę, za każdą pełną dobę należy naliczyć dietę w pełnej wysokości, natomiast za niepełną, ale rozpoczętą:

  • do 8 godzin - 1/3 wysokości diety;
  • od 8 do 12 godzin - 50% wysokości diety;
  • ponad 12 godzin - dieta w pełnej wysokości.

Jeśli pracownik będący w podróży służbowej zagranicznej otrzymał bezpłatnie wyżywienie, kwota diety jest pomniejszana o:

  • 15% diety - jeśli bezpłatnie otrzymał śniadanie;
  • 30% diety - jeśli bezpłatnie otrzymał obiad;
  • 30% diety - jeśli bezpłatnie otrzymał kolację.

Zwrot kosztów wyżywienia

Zgodnie z kodeksem pracy przedsiębiorca może ustalić inne zasady rozliczania podróży służbowych niż te, które wynikają z rozporządzenia dotyczącego wysokości i sposobu obliczania diet. Najczęściej pracodawca zwraca pracownikowi poniesione przez niego koszty wyżywienia na podstawie przedstawionych rachunków. Jednak kwota zwrotu nie może być wyższa niż ta, która wynika z rozporządzenia dotyczącego diet – np. 30 zł jeśli podróż służbowa była krajowa i trwała ponad 12 godzin.

Zwrot kosztów wyżywienia poniesionych przez pracownika w trakcie delegacji nie jest opodatkowany do wysokości przysługującej diety (czyli 30 zł). Nadwyżka traktowana jest jako przychód pracownika i podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350).

*Podstawa prawna: Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2013 r. Nr 0, poz. 167)