2016-08-16

Zakup okularów dla pracownika - o czym należy pamiętać?

Praca przy komputerze męczy wzrok i na dłuższą metę może prowadzić do pogorszenia ostrości widzenia. Aby naprawić ten stan często niezbędne jest zakupienie odpowiednich okularów korekcyjnych. Na szczęście przepisy umożliwiają pracownikowi wystąpienie do pracodawcy o refundację kosztów.

Kiedy możliwy jest zakup okularów dla pracownika przez pracodawcę?

Gdy pracownik wykorzystuje komputer przez przynajmniej połowę swojego dobowego czasu pracy. Jest to oczywiste, gdy zatrudniony na pełny etat spędza przed ekranem 4 i więcej godzin dziennie. Ale jak przepisy mają się do rzeczywistości w sytuacji, gdy zatrudniony na 1/4 etatu spędza np. jeden pełny dzień roboczy (8 godzin) w tygodniu przed firmowym komputerem? Wtedy o obowiązku zakupu okularów decyduje lekarz, który może stwierdzić konieczność ich posiadania. Przepisy nie definiują bowiem szczegółowo, czy pracownik musi siedzieć codziennie przy komputerze przez co najmniej połowę swojego czasu pracy, aby przysługiwało mu prawo do okularów kupionych przez pracodawcę. Co w sytuacji, gdy pracownik używa na co dzień własnych okularów? Pracodawca może zakupić dla niego okulary przeznaczone do pracy przy ekranie, jeśli pracownik wyrazi takie życzenie.

Wydatki na okulary - jakie są limity cenowe?

Czy w momencie zakupu okularów dla pracownika, pracodawca ograniczony jest limitami cenowymi? Prawo nie mówi o tym wprost, dlatego można bezpiecznie przyjąć, że refundacja kosztów zakupu okularów nie posiada teoretycznie żadnych widełek. Teoretycznie, bowiem limity cenowe mogą zostać wprowadzone w regulaminie pracy. Oprócz nich, zawarte mogą być tam również informacje dotyczące częstotliwości wymiany szkieł oraz opraw. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dojdzie do pogorszenia lub polepszenia wzroku pracownika, pracodawca zmuszony jest zapewnić mu nowe okulary dostosowane do obecnej wady wzroku. Warunkiem takiego działania jest skierowanie pracownika na badania, których wynik pozwoli dopasować nowe szkła.

Zakup okularów dla pracownika - korzyści dla pracodawcy

Art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że jeśli zakup okularów dla pracownika jest zgodny z zasadami BHP, to wartość zakupu jest zwolniona ze składek ZUS oraz zaliczki na podatek dochodowy. Samą fakturę zakupu można więc wrzucić w koszty prowadzenia działalności, w całości lub do kwoty limitu zapisanego w regulaminie pracy.